facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Grantová agentura České republiky (GA ČR) vyhlašuje výzvu pro podávání projektů na principu hodnocení Lead Agency s předpokládaným počátkem řešení v roce 2025.

2. 4. 2024

Grantová agentura ČR

Je českou jadernou fyzičkou, která působí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je autorkou nebo spoluautorkou 274 původních vědeckých prací, které mají více než 16 200 citací. Jak se stala členkou Vědecké rady ERC? Jak probíhá výběr hodnotitelů ERC grantů i samotné hodnocení? Je podle ní Česko v získávání ERC grantů úspěšné? A máme potenciálního nobelistu?

2. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

V Česku ojedinělý počin, který se snaží v podstatě o logické: propojovat výzkumné instituce a tuzemské výrobní firmy. Aby podnikatelé o inovacích a nových technologiích věděli, a hlavně je využili. Netřeba znovu objevovat Ameriku, proč by nemohli spolupracovat s výzkumníky, aby společnými silami přišli s vhodným řešením pro zlepšení procesu výroby?

2. 4. 2024

CEITEC

V programu Horizontu Evropa narůstají příležitosti pro získání tzv. kaskádového financování, kde příjemce podpory vyhlásí v průběhu realizace projektu vlastní výzvy k podávání návrhů.

2. 4. 2024

Technologické centrum Praha

Balast se v dubnu zaměří na fonetiku. Docent Radek Skarnitzl z Fonetického ústavu FF UK hovoří o své práci forenzního fonetika při soudních líčeních. Popisuje také pozoruhodné nástroje k výzkumu výslovnosti a vysvětluje, proč se řada lidí stydí poslouchat vlastní hlas.

1. 4. 2024

https://open.spotify.com/embed/episode/3vajpSPgvqT5RrPEV4iZhv

Jaký byl první rok Centra pro hlubší bádání (CPHB), intelektuálně dislokovaného pracoviště AV ČR? S jakými inovacemi pavědědci přišli a jak slaví mezinárodní úspěchy? Ředitel Centra a přední český parapsycholog Vlastimil Čunderle objasní, jak je třeba pečovat o média nebo jak spolupracovali se Slovenskou akadémiou vied na predikci prezidentských voleb.

1. 4. 2024

https://open.spotify.com/embed/episode/5vWBity9FsVq7G1CkHPxN1

Ekonom Paul Robert Milgrom svou prací významně ovlivnil mnoho oblastí moderní ekonomie a souvisejících věd. Proměnil především svět aukcí, za což získal i Nobelovu cenu za ekonomii. Úzce spolupracuje i s českým prostředím, především s CERGE-EI. Nyní obdržel čestný titul doctor honoris causa University Karlovy.

1. 4. 2024

Univerzita Karlova

Koncem února 2024 Ministerstvo průmyslu a obchodu aktualizovalo harmonogram výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) a odsunulo tak vyhlášení výzev a zpřístupnění příjmu žádostí většiny programů.

1. 4. 2024

Deloitte

Nadační fond Bernarda Bolzana pravidelně oceňuje mladé vědkyně a vědce, kteří už na začátku své kariéry dosahují pozoruhodných výsledků. Za rok 2023 byla oceněna matematička Hana Turčinová za dvojici prací věnovaných širším souvislostem Sobolevových prostorů.

31. 3. 2024

Univerzita Karlova

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním paprskům a vývoji, na němž se podílela Technická univerzita v Liberci.

31. 3. 2024

Technická univerzita v Liberci