facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Cenu předsedy RVVI za popularizaci získal geolog a klimatolog Václav Cílek

14. 10. 2020
Cenu předsedy RVVI za popularizaci získal geolog a klimatolog Václav Cílek

V úterý 13. října 2020 předal v Hrzánském paláci vicepremiér pro hospodářství a místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček v zastoupení premiéra Andreje Babiše Cenu předsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Letošním laureátem je geolog a klimatolog Václav Cílek.

488px Václav CílekOcenění je udělováno za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací již od roku 1995. Získat jej mohou nejen vědci, ale i novináři, učitelé nebo podnikatelé, kteří se zasadili o předávání vědeckých poznatků veřejnosti.

Letošním laureátem se za svou popularizační činnost stal Václav Cílek (*1955), který se zabývá změnami klimatu a prostředí (různými aspekty environmentální geologie), vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., v Praze se zabývá zejména geologií kenozoika.

Je autorem nebo spoluautorem četných úspěšných knih. Z posledních let například Co se děje se světem (2016), Evropa, náš domov (2018), Krajiny srdce (2016), Podzemní Čechy (2015), Poutník časem chaosu (2017), V síti paměti uvízl, slunce se ptal (2016), Nové počasí (2014) a mnohých dalších. Na svém kontě má také kolem 400 esejů a přes stovku filmových dokumentů. Mimo to spolupracoval s Českou televizí jako moderátor několika jejích naučných pořadů. Dále je také pravidelným komentátorem pořadu Českého rozhlasu Dvojka Jak to vidí... Nechybí ani spolupráce s tištěnými médii, jako je například týdeník Respekt nebo časopis Vesmír.

Do roku 2012 byl Václav Cílek ředitelem Geologického ústavu AV ČR, kde nadále působí jako vědecký pracovník. „Děkuji Geologickému ústavu AV ČR za to, že jsem sice musel dělat vědeckou práci, ale zároveň mi tolerovali věnovat se věcem kolem,“  řekl Václav Cílek po převzetí ceny.

Vědci mají podle Cílka také v oblasti popularizace ještě mnoho co zlepšovat. S médii často neradi spolupracují, protože se obávají různých zkreslení. Současně s tím, jak roste role vědy, roste podle Václava Cílka i riziko jejího zneužití, například politiky nebo lobbisty, kteří chtějí prosadit své cíle.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Foto: Wikimedia