facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jihočeská univerzita získala certifikát HR Award

29. 7. 2019
Jihočeská univerzita získala certifikát HR Award

Certifikátem HR Excellence in Research Award, který zavazuje vědecké k instituce k inkluzivnímu a modernímu pracovnímu prostředí, se v Evropě může pyšnit okolo 470 vědeckých či univerzitních pracovišť. Nyní se mezi ně zařadila i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

jihočeksá univerzita

První českou institucí, která titul HR Award v minulém roce získala, byla Mendelova univerzita v Brně. Aktuálně je v seznamu na 17 tuzemských institucí nebo jejich součástí. Patří mezi ně také čtyři ústavy Akademie věd ČR, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita (konkrétně Přírodovědecká fakulta a výzkumný ústav CEITEC MU), Západočeská univerzita v Plzni (Fakulty strojní a elektrotechnická, Nové technologie - Výzkumné centrum), Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (Centrum polymerních systémů, Fakulta aplikované informatiky), Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Ostravská univerzita a Národní ústav duševního zdraví. K seznamu se nyní připojila také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

„Získání certifikátu HR Award vnímám jako obrovský úspěch a zároveň obrovskou výzvu, která na svém počátku přinese spoustu práce. Implementace všech vytyčených cílů nebude totiž snadná. Zároveň jsem přesvědčen, že certifikát s sebou přinese také prestiž vyjadřující skutečnost, že jsme schopni nabídnout transparentní a podnětné pracovní prostředí, které je vstřícné pro domácí i zahraniční špičkové výzkumné pracovníky. Věda nezná hranic a je tedy nezbytné otevřít se světu,“ uvedl rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula.

HR Award tak například posiluje podporu profesního růstu výzkumných pracovníků či zaručuje otevřený a transparentní nábor nových zaměstnanců. Také má umožnit intenzivnější výměnu pracovníků se zahraničními institucemi a přilákat více zahraničních expertů. Ocenění nebude mít přínos pouze pro výzkumné pracovníky, v konečném důsledku bude mít pozitivní dopad na všechny zaměstnance univerzity. „Díky ocenění HR Award se budeme moci také snáze ucházet o finanční prostředky z některých prestižních grantů,“ doplnil rektor Machula.

Aby jednotlivé instituce získaly ocenění HR Award, musely do svého fungování implementovat zejména Chartu pro výzkumné pracovníky a Kodex chování pro přijímání výzkumných pracovníků. Certifikát je přitom teprve začátek, je totiž nutné ho v pravidelných intervalech obhájit. Experti z Evropské komise tak budou politiku jednotlivých institucí průběžně kontrolovat.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích