facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mentoringový program pro začínající vědce a vědkyně

25. 10. 2017
Mentoringový program pro začínající vědce a vědkyně

Národní kontaktní centrum - gender a věda organizuje programy mentoringu pro začínající vědce a vědkyně. Spolupráce mezi začínajícím výzkumníkem a zkušeným vědcem pomůže nastartovat profesionální kariéru a usnadnit orientaci ve vědeckém prostředí.

Hlavním cílem mentoringového programu, pořádaného pod záštitou NKC – gender a věda, je podpora profesního rozvoje (post)doktorandek a (post)doktorandů, pomoc s rozjezdem vědecké kariéry a ujasněním jejího směřování. Kromě toho taky pomůže identifikovat vlastní kariérní cíle a určit kroky, jak jich dosáhnout, rozšíří profesní síť a podpoří i sebevědomí začínajících vědkyň a vědců.

Mentoring se odehrává jak ve formátu skupinových aktivit, které jsou zaměřeny na rozvoj osobních a profesních dovedností, tak prostřednictvím individuální spolupráce mezi mentorem a menteem. Mentee, mladší kolega, má šanci si svého mentora dokonce sám vybrat. Hodnotný je ale také vzájemný kontakt mezi mentees, kteří se mohou ve svých aktivitách vzájemně podporovat. Velký důraz v mentoringovém programu je kladen právě na vlastní iniciativu.

Program běží vždy od února do prosince, je ale možné si ho prodloužit až na dobu 20 měsíců. Do programu je možné se registrovat zde.

V Česku je průměrná doba doktorandského studia velmi dlouhá a máme i nízkou úspěšnost v jeho dokončování. Mentoringový program tak může doktorandům pomoci získat klíčové kontakty a důležité dovednosti, které jsou nutné ke zvládnutí výzev vědecké kariéry.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Národní kontaktní centrum - gender a věda