facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Nejtalentovanější chemici světa míří do Česka

22. 7. 2018
Nejtalentovanější chemici světa míří do Česka

Česko a Slovensko společně hostí ve dnech 19. – 29. července 2018 jubilejní 50. ročník Mezinárodní chemické olympiády. Symbolicky, neboť v roce 1968, těsně před vpádem vojsk Varšavské smlouvy, se v bývalém Československu uskutečnil historicky první ročník této soutěže pro talentované středoškoláky. Tehdy se olympiády zúčastnilo 18 studentů ze tří států současné visegrádské čtyřky. Letos se představí v Praze a Bratislavě přes 300 soutěžících ze 76 zemí světa.

ICHO2016 Gruzie 3

Slavnostní zahájení olympiády se uskutečnilo v Bratislavě ve Staré tržnici v pátek 20. července, vítězové budou oceněni na slavnostním vyhlášení výsledků, které se koná příští sobotu v pražském Rudolfinu.

Jednotlivé reprezentační týmy prošly náročným výběrem v národních kolech a tvoří je zpravidla čtyři nejtalentovanější studenti v oboru chemie. Českou republiku budou reprezentovat Miroslava Novoveská z Plzně, Jan Obořil z Brna, Josef Tomeček ze Slavičína a Richard Veselý z Prahy. Na olympiádě jsou pro ně a další soutěžící připraveny celkem tři praktické úlohy v laboratořích a osm úkolů teoretických.

„Možnost organizovat Mezinárodní chemickou olympiádu je velké privilegium. V loňském roce v Thajsku se ceremoniály konaly pod dohledem královské rodiny. Následující ročník v Paříži pro změnu zaštítil nositel Nobelovy ceny za chemii Jean Marie Lehn,“ říká Karel Melzoch, rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která byla pověřena organizací olympiády. Slovenskou část programu má pak na starosti Univerzita Komenského v Bratislavě.

ICHO2017 Thajsko

Minulý ročník IChO se uskutečnil v Thajsku.

Kromě odborné soutěže je pro soutěžící a jejich mentory připraven bohatý doprovodný program s řadou poznávacích výletů a sportovních aktivit. Největší akcí bude ve středu 25. července Summer IChO Party v pražských Dejvicích. Hudební produkci zde obstarají populární kapely Tata Bojs, Kašpárek v rohlíku a zpěvačka Debbi, dále jsou připraveny interaktivní chemické pokusy, velká ohnivá show, prezentace elitní protichemické jednotky Armády ČR a kvalitní street food market. Akce je volně přístupná veřejnosti.

„Olympiádu jsme připravovali celé dva roky. Jedná se o jubilejní ročník a zároveň slavíme 100 let od založení Československa, takže jsme se chtěli naplnit očekávání a připravit pro hosty program, jaký olympiáda ještě nezažila, říká hlavní organizátor Petr Holzhauser z VŠCHT Praha. „Věřím, že se všechno povede a naši hosté si užijí deset dní plných chemie, zábavy a poznávání krás Česka a Slovenska,“ dodává.

Význam Mezinárodní chemické olympiády s rozpočtem přesahujícím 40 milionů korun si dobře uvědomují i zástupci českých institucí. S finanční podporou a záštitou neváhalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v ČR (stejně tak v SR), Magistrát hl. města Prahy, Praha 6, Český olympijský výbor a řada velkých soukromých subjektů v čele s platinovým partnerem olympiády – skupinou Unipetrol, která je jediným zpracovatelem ropy a největší rafinérskou a petrochemickou společností v České republice.

„Strategické partnerství Unipetrolu s VŠCHT Praha trvá už 17 let. Společně oceňujeme zajímavé diplomové práce, poskytujeme stipendia a přispíváme na celorepublikové projekty typu Chemická olympiáda nebo Hodina moderní chemie. V roce 2015 jsme přímo v prostorách našeho chemického závodu v Litvínově otevřeli Univerzitní centrum VŠCHT Praha - Unipetrol, ve kterém vysokoškolští studenti mohou studovat některý ze čtyř chemických oborů. Dochází tak k žádoucímu propojení teorie s praxí,“ uvádí Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za investice, výzkum a vývoj.

 

Zdroj: VŠCHT v Praze