facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

O česká science centra byl v minulém roce velký zájem

6. 1. 2019
O česká science centra byl v minulém roce velký zájem

Přes půl milionu návštěvníků prošlo v roce 2018 libereckými science centry iQLANDIA a iQPARK. Interaktivní expozice, stovky exponátů a originální doprovodný program přiláká každoročně turisty z České republiky i zahraničí. Dařilo se i dalším českým science centrům. V ostravském Světě techniky přivítali dokonce více než 1,6 milionu návštěvníků.

Do iQLANDIE letos dorazilo přesně 404 381 lidí, do iQPARKU potom 99 424. Z čísel je patrné, že popularizace přírodovědných a technických oborů prostřednictvím interaktivních exponátů, badatelských aktivit, vědecko-zábavních show či experimentů v laboratořích láká a je atraktivní.

iqlandia

V tomto roce oslaví obě liberecká centra významná výročí – iQLANDIA pět let od otevření, iQPARK, jako vůbec první zařízení tohoto typu v republice oslaví už 15 let.

„Aby se k nám lidé vraceli a přicházeli noví, musíme neustále zkvalitňovat naše služby, inovovat exponáty i program. V první polovině loňského roku jsme představili v iQLANDII Amesův pokoj, v iQPARKU Vodní svět. Letos naši obecně prospěšnou společnost čeká velký projekt. Vedle iQLANDIE, iQPARKU a Planetária spustíme čtvrtý samostatný provoz, a to FABLAB, který nás přijde na zhruba šest milionů korun,“ upozorňuje ředitel Pavel Coufal. FABLAB neboli fabrication laboratory je moderní dílnou digitálního věku. Vybavena bude 3D tiskárnami, lasery, vinyl cuttery i CNC stroji.

V průběhu roku přibyde v iQLANDII třicítka exponátů, jako třeba Fotoluminiscenční stěna nebo Letokruhy, v iQPARKU se přemění celé jedno podlaží na expozici pod názvem „Už vím proč“ s desítkami vychytávek.

„Návštěvníci se mají na co těšit. Spouštíme pro ně pravidelný seriál přednášek s přírodovědnou tematikou iQCAFÉ, chybět nebudou nové workshopy nebo badatelské aktivity. Z doprovodných akcí plánujeme výstavu Meteor 55, předávání vysvědčení humanoidem, Late night, Týden vědy a techniky, Noc vědců a spousty dalších. Na své si přijdou i školní skupiny, pro které jsou přichystány především programy v laboratořích,“ udává marketingová manažerka Jana Pivoňková

Chod dvou science center ale také něco stojí. Náklady na provoz byly v roce 2018 zhruba 60 milionů korun. V loňském roce získala centra peněžní podporu od státní správy – půl milionu korun od Libereckého kraje a 400 tisíc korun od Statutárního města Liberec na vzdělávací programy pro základní a střední školy. Science centra zase naopak podporují region: za zboží, služby a výrobu exponátů utrácejí ročně u místních dodavatelů okolo 28 milionů, další desítky milionů v kraji potom nechají návštěvníci, kteří do QLANDIE a iQPARKU zavítají.

Science centrum ale není výsadou pouze Liberce. Podobný projekt má například Brno, Ostrava nebo Plzeň.

V brněnském Vida! centru návštěvníky čeká na ploše téměř 5000 m² více než 170 interaktivních exponátů, díky kterým mohou objevovat, jak funguje svět kolem nás. Stálá expozice je rozdělena do pěti tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum pro děti od 2 do 6 let.

Techmania Science Center v Plzni návštěvníky láká na vědecké show, moderní laboratoře a dílny, ale také na první 3D Planetárium v Česku.

Svět techniky Ostrava vznikl v Dolní oblasti Vítkovic. Centrum má dvě hlavní části – Malý svět techniky, zaměřující se na průřez historií tradičních technických oborů, a Velký svět techniky, který je věnovaný současnosti a budoucnosti vědních oborů. Ostravské centrum přivítalo v minulém roce úctyhodných 1 655 514 návštěvníků.

Všechna zmíněná centra jsou členy České asociace science center a také jsou příjemci dotací z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), který podpořil neformální vzdělávání financemi v řádu jednotek miliard Kč.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Fotografie: iQLANDIA