facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Den Technologické agentury ČR 2017

7. 8. 2017
Den Technologické agentury ČR 2017

Ve čtvrtek 21. září 2017 se uskuteční již čtvrtý ročník Dne Technologické agentury ČR (TA ČR) a již popáté budou oceněny ty nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s vysokým přínosem pro české hospodářství a společnost. Součástí Dne TA ČR, jehož partnerem je i portál Vědavýzkum.cz, bude také konference Open Science.

Program Dne TA ČR začne dopolední konferencí na Fakultě architektury ČVUT v Praze Dejvicích. Letošním mottem konference je Open science: otevřený výzkum, otevřené inovace, otevřenost světu.

Jejím cílem je upozornit na 4 hlavní oblasti inovačního ekosystému, který pro svůj hladký rozvoj vyžaduje: nový způsob myšlení, jednání, komunikace a spolupráce.

Save the date 2017 DProgram konference je koncipován do dvou částí. V první části vystoupí zahraniční odborníci z Evropy i z dalekého Japonska, jako je třeba Makoto Watanabe, ředitel japonské inovační agentury NEDO. Program bude pokračovat panelovou diskusí zaměřenou na využití výsledků výzkumu v inovacích a na celkový přístup k inovacím z uvedených čtyř perspektiv.

Celý den opět vyvrcholí galavečerem, na kterém budou předaná ocenění řešitelům nejlepších projektů aplikovaného výzkumu v nové budově Národního muzea. Odborná porota letos vybírala z osmatřiceti projektů.

Smyslem udělování Cen TA ČR je ocenění přínosu těch nejlepších projektů aplikovaného výzkumu s pozitivními dopady na ekonomiku a kvalitu života celé společnosti. Tato ocenění jsou motivací pro udržení nastavené trajektorie spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu. Ceny TA ČR jsou udíleny ve čtyřech kategoriích: Řešení pro kvalitu života, Ekonomický přínos, Užitečnost řešení a Originalita řešení.

V loňském roce získal cenu v kategorii Řešení pro kvalitu života projekt optimalizace vlastností UHMWPE (Ultra-high-molecular-weight polyethylene – tj. ultravysokomolekulární polyethylen). Díky němu se například výrazně zvyšuje životnost umělých lidských kloubů. V kategorii Ekonomický přínos zvítězil návrh na praktické využití moderních litých kovových pěn ze železa a neželezných kovů. V třetí kategorii Užitečnost řešení uspěl projekt, který se zabýval technologií zpracování řeči pro efektivní komunikaci mezi člověkem a počítačem. V poslední čtvrté kategorii s názvem Originalita řešení si odnesl ocenění návrh na využití moderních multivrstevnatých optických systémů.


Zdroj: TA ČR