facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Plzeňské Dny vědy a techniky

19. 9. 2019
Plzeňské Dny vědy a techniky

Již 14. ročník Dnů vědy a techniky Západočeské univerzity zasvětí žáky základních a středních škol i veřejnost do tajů technických a přírodovědných oborů. Během pátku 20. a soboty 21. 9. 2019 se mohou návštěvníci těšit na 32 interaktivních expozic připravených fakultami Západočeské univerzity v Plzni.

DVT ilustr„Často se mylně domníváme, že témata z oblasti vědy a techniky děti nezajímají. Přitom jejich otázky mířené na přírodní a fyzikální jevy svědčí spíš o opaku. Stačí tedy zvolit přístupnou a atraktivní formu, a aniž by si to děti uvědomovaly, začnou se bavit se tím, že řeší matematické, chemické nebo konstrukční úlohy. Věřím, že to je cesta, jak podpořit jejich zájem o svět kolem sebe a třeba i o studium technických a přírodovědných oborů,“ říká Miroslav Holeček, rektor Západočeské univerzity v Plzni, která dvoudenní festival za finanční podpory Plzeňského kraje a města Plzně pořádá.

„Díky Dnům vědy a techniky mohou žáci a studenti nahlédnout pod pokličku jevů, které jsou zdánlivě samozřejmé, nebo objevovat skutečnosti, o nichž neměli ponětí. Takové okamžiky mohou stát na začátku jejich hlubšího zájmu o technické obory. Jsem proto rád, že kromě Plzně se Dny vědy a techniky letos uskutečnily i v Klatovech,“ připomíná hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

„Na akci budeme mít naše městské Centrum robotiky. To nabízí volnočasové vzdělávání dětem a studentům v oblasti robotiky, kybernetiky a přírodních věd, a to formou kroužků, kurzů a příměstských táborů. Návštěvníkům Dnů vědy a techniky představí lego roboty, naučí je klíčovat se zeleným plátnem, které se jim bude hodit pro práci s videi i fotografiemi, nabídne něco z přírodních věd a zaměří se i na programování pro nejmenší,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Úplně poprvé se s expozicí IoT lab ZČU představí také Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU, které ukáže, co všechno nabízí laboratoř internetu věcí, která je od loňského října k dispozici studentům. Fakulta pedagogická přinese s expozicí Ochrana biodiverzity a šesté vymírání nově téma ochrany biologické rozmanitosti a Fakulta ekonomická zase svoji expozici Smart city a smart region očima ekonoma zaměří na otázky spotřeby energie nebo optimalizace dopravy ve světě moderních technologií. Na dalších stanovištích návštěvníci najdou expozice inovované, tedy s novými ukázkami a vybavením.

Atraktivní stanoviště bude jistě například Smart train Fakulty aplikovaných věd, kde si návštěvníci vyzkouší ovládat model vlaku mozkovými vlnami. V expozici Technický prostor Fakulty strojní si návštěvníci budou moci prohlédnout studentskou formuli, čekají je ukázky automatizace pomocí robota, 3D tisk z kovového prášku i z plastu, měření síly hlasu, virtuální realita a mnoho dalšího. Fakulta elektrotechnická na stanovišti Člověk a energie seznámí návštěvníky s různými způsoby výroby, přenosu a spotřeby energie. Fakulta pedagogická chce expozicemi Hravě s fyzikou nebo Matematika zábavně i prakticky ukázat, že předměty, které obvykle nepatří ve škole mezi ty oblíbené, mohou být mnohem zajímavější, než se zdá.

Významně inovovanou expozici představí Fakulta zdravotnických studií. U svého stánku Pyramida zdraví – cesta k lepšímu životu nabídne například velmi atraktivní testování správné hygieny rukou pomocí speciálního přístroje. Zdravotničtí záchranáři ukáží návštěvníkům význam kardiopulmonální resuscitace nebo použití automatizovaného externího defibrilátoru.

Dnů vědy a techniky se opět zúčastní i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, u jejíhož stanoviště Design není věda se lidé seznámí s navrhováním výrobků, osahají si materiály, které se při něm používají, a na chvíli se stanou designéry.

Z 32 expozic letošních Dnů vědy a techniky jich 29 zaplní Náměstí Republiky a tři na návštěvníky čekají před Západočeským muzeem, a to Rakety na alternativní pohon, Astronomie a kosmonautika pro každého a Hravě s fyzikou.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, neměl by si nechat ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská teplárenská. Ta proběhne v pátek 20. 9. v 9 hodin. Pro účast je nutná registrace e-mailem odeslaným na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu najdou zájemci na webové adrese dnyvedy.zcu.cz.

DVT19 letak A5 

 

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni 

« Listopad 2020 »
Po Út St Čt So Ne
            1
15
23 26 28 29