facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Dvě výzvy o granty Evropské výzkumné rady

15. 5. 2020
Dvě výzvy o granty Evropské výzkumné rady

Právě probíhá příjem přihlášek do dvou výzev o prestižní ERC granty. Advanced Grants jsou určeny výzkumníkům na vrcholu kariéry. Na svůj pětiletý projekt mohou získat 2,5 milionu eur. Granty Proof of Concept jsou určeny vědcům, kteří již v minulosti uspěli v jiné výzvě ERC. Díky dodatečným 150 tisícům eur mohou ověřit výsledky svého výzkumu v praxi.

ERC Advanced Grants 2020

O tento grant se mohou ucházet výzkumníci, kteří v uplynulých deseti letech dosáhli významných vědeckých úspěchů v jakémkoliv oboru. K částce 2,5 milionu eur lze získat další 1 milion na počáteční výdaje spojené například se stěhováním ze třetí země či pořízením vybavení nebo služeb vědeckých center. Výzva je otevřena do 26. srpna 2020. Výsledky prvního kola hodnocení by měly být známy na konci ledna příštího roku a druhé kolo bude vyhodnoceno v průběhu dubna 2021. Veškeré potřebné informace jsou dostupné zde.

Ve výzvě AdG 2019 uspěl přibližně každý desátý podaný projekt, bohužel žádný nebyl z Česka. Uspěl v ní však Pavel Tomančák, český biolog působící na německém ústavu Maxe Plancka v Drážďanech (psali jsme zde). Celkově je česká úspěšnost v Advanced Grantech dlouhodobě nízká – doposud jej na domácí instituci získalo pouze sedm vědců, další dva se se svými granty do Česka později přistěhovali.

ERC Proof of Concept 2020

Podpora v této výzvě je určena na rozvoj komerčního či společenského potenciálu výsledků výzkumu, který již byl Evropskou výzkumnou radou financován. Částka 150 tisíc eur může být využita na průzkum trhu, ochranu duševního vlastnictví nebo třeba technické ověření výsledků v praxi. Na rozdíl od ostatních grantových výzev ERC jsou výsledky Proof of Concept grantů vyhlašovány třikrát ročně. Nejbližší uzávěrka je 17. září 2020, podrobnosti naleznete zde.

Zatím jediný úspěšný příjemce tohoto grantu v Česku je Michal Otyepka z Univerzity Palackého v Olomouci, který ho získal ve třetím kole v roce 2019. V prozatím poslední výzvě PoC 2020 žádný český projekt neuspěl. Získal jej však například Michael J. Bojdys, který v letech 2014 – 2017 působil na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V Česku tehdy získal právě svůj ERC Starting grant, na který nyní naváže. Posléze ale zamířil na Humboldtovu univerzitu do Berlína.

 erc logo

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)