facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Ve výzvě ERC Synergy Grants letos neuspěl žádný Čech

6. 11. 2020
Ve výzvě ERC Synergy Grants letos neuspěl žádný Čech

Známe výsledky výzvy ERC Synergy Grants 2020. Celkem 34 výzkumných skupin si mezi sebe rozdělí 350 milionů eur. Peníze týmy využijí na řešení výzkumných témat vyžadujících spolupráci expertů v nejrůznějších vědeckých oborech. V prestižní výzvě vyhlašované Evropskou výzkumnou radou letos neuspěl ani jeden Čech.

bank note 209104 640

V letošní výzvě Synergy Grants bylo předloženo více než 440 návrhů multioborových projektů, z nichž bylo vybráno 34 nejlepších. Vítězné projekty tvoří skupiny alespoň dvou a nejvýše čtyř vedoucích výzkumných skupin, které prokázaly excelenci a jejichž výzkumná spolupráce přináší významný synergický efekt. Granty, každý v hodnotě přibližně 10 milionů eur, pomohou vytvořit asi 1 000 pracovních míst pro postdoktorské studenty, doktorandy a další zaměstnance výzkumných týmů příjemců grantu.

„Vědecká rada ERC připravila výzvu Synergy Grants, aby poskytla prostor, kde by ambiciózní vědci mohli spojit své síly při řešení mnohostranných vědeckých výzev. Cílem každého z nových týmů není nic jiného než učinit zásadní průlom. Jsem obzvláště rád, že tolik evropských laureátů se dívá dál do zahraničí a zapojuje do projektů špičkové vědce a vědkyně pracující například v Severní a Jižní Americe, Austrálii a Japonsku. To může nejen obohatit projekty financované ERC, ale také dává nový rozměr globální výzkumné spolupráci zahrnující evropské týmy. “ Uvedl Prezident ERC, Jean-Pierre Bourguignon.

V aktuální výzvě bylo podpořeno 116 vědců z 86 vysokých škol a výzkumných center z dvaadvaceti zemí, nejčastěji z Německa (18 zapojených projektů), Francie (13) a Velké Británie (8). Deset výzkumných skupin bude zahrnovat jednoho výzkumného pracovníka působícího ve státech mimo Evropu, konkrétně jde o USA, Kanadu, Chile, Japonsko nebo Austrálii. Vědci z České republiky letos bohužel neparticipují ani na jednom z vybraných projektů. V minulém roce přitom v této výzvě uspěl Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Co se týká zemí EU13, tedy států, které stejně jako Česko vstoupily do Evropské unie až po roce 2004, tak letos uspěli dva vědci z Polska a jeden z Kypru. Oproti minulému roku letos v seznamu vítězných projektů ze zemí EU 13 kromě Česka chybí také Bulharsko, Chorvatsko i Maďarsko.

Kompletní tabulku vítězných projektů najdete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: ERC