facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Libor Grubhoffer, současný ředitel Biologického centra Akademie věd ČR a bývalý rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, má s řízením ve vědě rozsáhlé zkušenosti. Portál Vědavýzkum.cz s ním tentokrát mluvil o řízení velkých vědeckých institucí, nové Metodice 2017+ i o krocích současné vlády v politice výzkum a vývoje.

10. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Od roku 2020 plně nahradí kritizovaný bodový kafemlejnek. A také by měla výrazně omezit publikování v predátorských časopisech. Nová Metodika 17 +, podle které se bude nově hodnotit věda v Česku, umožní mezi školy rozdělit první peníze už od příštího roku. „Zatím to bude poměrně málo, 193,5 milionu korun,“ říká spolutvůrce nového hodnocení Petr Dvořák.

8. 8. 2018

Universitas

Několik let působil jako ředitel světoznámé brněnské firmy FEI (dnes Thermo Fischer Scientific) vyrábějící elektronové mikroskopy. V říjnu 2017 nastoupil na CEITEC Vysokého učení technického v Brně na pozici ředitele pro inovační strategii. Jiří Očadlík v rozhovoru popisuje, jak moc se podle něj liší svět průmyslu a akademické sféry, a shrnuje, jaký způsobem vidí působení ve své nové roli. 

2. 8. 2018

CEITEC VUT

Na univerzitní půdě se Karel Rais, v letech 2006 až 2014 rektor Vysokého učení technického v Brně, dlouhodobě věnuje strategickému řízení firem a aplikaci modelů umělé inteligence v oblasti řízení. Na tuto oblast se zaměřuje rovněž společnost Eko-Konzulta, v níž je společníkem.

25. 7. 2018

BusinessInfo.cz

Málo kvalifikovaných lidí, nedostatečná spolupráce firem a výzkumných institucí, omezené peníze na výzkum a vývoj. To jsou podle výkonného ředitele podnikatelského institutu ELAI Lukáše Sedláčka hlavní důvody, proč Česko v inovacích zaostává za nejvyspělejšími zeměmi.

16. 7. 2018

BusinessInfo.cz

Hledání spravedlivých metod, které by nahradily stávající, nepříliš uspokojivý systém hodnocení pro rozdělování veřejných peněz na vědu a výzkum, přetrvává prakticky nepřetržitě od veřejné kritiky „kafemlejnku“ v roce 2009. Co přinese připravovaná metodika a jaké problematické oblasti má vyřešit, vysvětluje mistopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran.

12. 7. 2018

Akademie věd ČR

Mnohaleté spory ohledně daňových odpočtů na výzkum, vývoj a inovace by měly být u konce. Tato forma podpory výzkumu, která bude hrát do budoucna stále důležitější roli, by si tak mohla opět získat důvěru inovativních firem. O dohodnutých kompromisech mluví Karel Havlíček v následujícím rozhovoru s Janem Žižkou.

9. 7. 2018

Jan Žižka

„Chci přesunout rektorát školy z Dejvic do historického centra Prahy,“ říká Vojtěch Petráček, rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT), jenž veřejnosti stále vysvětluje, proč nedávno odvolal šéfa kyberústavu CIIRC Vladimíra Maříka.

6. 7. 2018

Martin Rychlík, Petr Kamberský

Navýšení stipendií přišlo po dlouhých protestech a diskusích o tom, proč mladí vědci dostávají tak nízkou podporu. Podle Kateřiny Cidlinské, předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů (ČAD), plošný přídavek od ministerstva příliš nevyřeší.

28. 6. 2018

Universitas

Nedávno jsme Vás informovali o estonském startupu Zubax Robotics, zabývajícím se vývojem elektrických pohonů, který zvítězil v prestižní soutěži PowerUp!. Nyní vám přinášíme exkluzivní rozhovor pro portál Vědavýzkum.cz se spoluzakladatelem a CEO firmy Pavlem Kirilenkem.

27. 6. 2018

Vědavýzkum.cz