facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

S Jiřím Krechlem, vedoucím Oddělení podpory výzkumu, vývoje a inovací státní agentury CzechInvest, o inovacích a jejich podpoře, o konceptu Průmysl 4.0 a českých příležitostech.

6. 3. 2018

Hospodářská komora ČR

Bývalý předseda Rady po výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Pavel Bělobrádek chce oblast výzkumu a vývoje nadále sledovat z poslanecké lavice. Přál by si, aby nové vedení Rady pokračovalo v nastaveném směru. Potenciál České republiky vidí v propojování tradičních a nových odvětví.

1. 3. 2018

Vědavýzkum.cz

Studovat začala krátce po sametové revoluci. Pak, protože chtěla dělat vědu špičkově, musela odejít do zahraničí. Domů se bioložka Štěpánka Vaňáčová vrátila před devíti lety, když si tu díky evropským grantům mohla založit vlastní výzkumnou skupinu. Nyní působí v institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Přestože se podle ní podmínky pro vědce v Česku mění k lepšímu, stále tu přetrvávají nešvary jako inbreeding, šovinismus, a především kariérní nejistota, které rozvoj výzkumu brzdí.

28. 2. 2018

Universitas

Pokud má český vynálezce Jan Procházka pravdu, jeho unikátní baterii HE3DA čeká skvělá budoucnost. Mimo jiné i na americkém trhu. Společnost HE3DA nyní jedná o výstavbě továrny na české baterie s vládou státu Nevada. Jan Procházka je přesvědčen, že díky jeho vynálezu vznikne zcela nový trh.

23. 2. 2018

Jan Žižka

V Evropě se doktorandi potýkají s mnoha problémy. Trápí je nedostatek peněz, nízká prestiž ve školském systému i vysoké nároky na výkon. Zájmy začínajících výzkumníků hájí polská akademička Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, bývalá prezidentka evropské asociace doktorandů Eurodoc a od konce loňského roku předsedkyně polské národní asociace doktorandů.

21. 2. 2018

Universitas

V české vědě existuje i podpora vynikajících mladých vědců. Na otázky Martina Víty z portálu ResearchJobs.cz nejen o programu STARS pro špičkové doktorandy odpovídal Jakub Langhammer, proděkan pro vnější vztahy a informační technologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

19. 2. 2018

ResearchJobs.cz

O novém hodnocení výzkumných organizací, transferu technologií, financování české vědy po roce 2020 i institucionální akreditaci jsme mluvili s rektorem VŠCHT Karlem Melzochem, který školu řídí již druhé funkční období.

7. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

Jak funguje transfer poznatků a technologií na univerzitě? Redakce portálu Vědavýzkum.cz mluvila s Hanou Kosovou, ředitelkou Centra pro přenos poznatků a technologií na Univerzitě Karlově, o službách, které centrum nabízí, o úspěchu projektu v programu GAMA i o překážkách, kterým oblast transferu stále čelí.

30. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Bývalého místopředsedu vlády pro vědu, výzkum a inovace a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jsme požádali o jeho názor na působení dnes již zrušené Sekce pro vědu, výzkum a inovace na Úřadu vlády i restrukturalizaci, kterou provedla nová vláda pod vedením Andreje Babiše.

22. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Úspěšná česká biotechnologická firma Contipro se spojila se špičkovými vědci z Univerzity Pardubice při vývoji unikátních krytů ran na bázi kyseliny hyaluronové. Materiál prochází v současné době navazujícím testováním ve firmě Contipro s cílem definovat konkrétní aplikace pro využití ve farmaceutickém průmyslu.

16. 1. 2018

Univerzita Pardubice