facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Přinášíme vám další ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Jiří Mekyska, který působí jako vedoucí Laboratoře analýzy onemocnění mozku na brněnském Vysokém učení technickém, získal ocenění v roce 2013 v oboru počítačových věd. Myslí si, že jednou umělá inteligence nahradí lékaře? A proč by podle něj měl každý Čech absolvovat alespoň jednu zahraniční stáž?

18. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Olga Löblová z Czexpats in Science mluvila s filozofem a sociologem práva Jiřím Přibáněm o britské akademické meritokracii, vědě jako povolání a posledním komunistickém doktorátu v Československu.

17. 9. 2019

Czexpats in Science

Přinášíme vám druhý ze série rozhovorů s držiteli vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze. Michal Holčapek, profesor analytické chemie, získal ocenění v roce 1997. Vidí nějaké rozdíly v tom, jak se dělá věda ve Francii a jak u nás? A co ho inspirovalo k rozhodnutí pracovat ve vědě?

12. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Přinášíme vám první ze série rozhovorů s držiteli Cen Francouzského velvyslanectví v Praze. Petr Štěpnička získal ocenění v roce 1996. Co se z jeho pohledu za tu dobu změnilo v akademickém prostředí a proč je podle něj důležité, aby se mladí vědci podívali za hranice?

2. 9. 2019

Francouzské velvyslanectví v Praze

Profesor klinické farmakologie Michael Murphy (60) je od začátku letošního července až do roku 2023 prezidentem Evropské univerzitní asociace (European University Association, EUA), která sdružuje více než 800 univerzit ze 46 zemí Evropy. Je také prvním Irem, který stane v čele EUA.

29. 8. 2019

Universitas

Palacký dává příležitost – to je motto Nadačního fondu UP, který od roku 2015 podporuje mladé talentované vědce. Každým rokem přibývají další, kteří dostanou na rok šanci bez přehnané byrokracie pracovat na svém projektu, vyjet do světa, potkat se s uznávanými kapacitami svých oborů a učit se medializovat vědu.

22. 8. 2019
Rozhovory a profily
Array
(
    [0] => stdClass Object
        (
            [id] => 4
            [value] => 
        )

)

Před patnácti lety si Jan Macák myslel, že v roce 2019 bude oblast jeho vědeckého zájmu vyčerpaná a nebude co dál zkoumat. Ve svém odhadu se velmi pletl. Nyní nový vedoucí výzkumné skupiny Pokročilé nízkodimenzionální materiály přiznává, že i přesto, že má skupina deset lidí a stále roste, nestíhají pokrýt všechny požadavky ze strany spolupracujících partnerů.

21. 8. 2019

CEITEC

AnnaLisa Victoria Wilson, studentka medicína na Meharry Medical College, strávila vloni v létě dva měsíce ve FNUSA-ICRC. Byla součástí výzkumného týmu v rámci programu neurovědy a stárnutí v translační medicíně (TAP) a spolupracovala s členy týmu TAP na výzkumu kmenových buněk.

18. 8. 2019

FNUSA-ICRC

V první části rozhovoru s Karlem Havlíčkem jsme mluvili především o inovacích a inovační strategii. V té druhé jsme se zaměřili na postavení vědy v agendě současné vlády, činnost Rady pro výzkum, vývoj a inovace i nadměrnou byrokracii.

14. 8. 2019

Vědavýzkum.cz

Dva měsíce se u nás podílela na výzkumu a pracovala s nervovými buňkami. Katja Klosterman přijela na stáž do Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) ze Spojených států a získávala cenné zkušenosti pod vedením šéfa centra Gorazda B. Stokina. Jak se jí práce s buňkami líbila a jaké dojmy v ní zanechalo Brno, nám povyprávěla v rozhovoru.

12. 8. 2019

FNUSA-ICRC