facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Renomovaný materiálový vědec Mark H. Rümmeli vybuduje na VŠB-TUO nový mezinárodní výzkumný tým, který bude využívat elektronové paprsky k vytváření nových materiálů s přesnou strukturou až na atomární úrovni. Projekt EBEAM, financovaný z prestižního programu ERA Chairs Horizon Europe, hodlá naplnit ambiciózní vizi, která dalece přesahuje hranice materiálových věd.

25. 7. 2023

VŠB-TUO

Dnešní epizoda bude na téma kvantového počítání. Moderátor Jiří Šíma nejen o něm hovořil s Markem Lampartem z IT4Innovations.

24. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1hHDw4E3sl9eKnIfc65y0j

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Ekonom Daniel Stavárek je sice prorektorem pro vědu a internacionalizaci Slezské univerzity v Opavě teprve tři měsíce, ve vedoucích pozicích ale působí již řadu let. Pro portál se rozhovořil o aktuální rozpočtové situaci i o dělení českých vysokých škol.

24. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Vědci byli dlouho fascinováni želvuškami, mikroskopickými tvory schopnými odolávat extrémním podmínkám prostředí. Přežijí vysychání, odolají silnému mrazu i radiaci, a to nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Aby přežily, jsou želvušky schopné vstoupit do vratného stavu známého jako kryptobióza. Molekulární mechanismy řídící kryptobiózu jsou však téměř neznámé.

24. 7. 2023

UJEP

13. července 2023 předložilo nizozemské Ministerstvo školství, kultury a vědy Evropské komisi prvostupňovou žádost o ustanovení projektu Evropské infrastruktury pro výzkum holocaustu EHRI (European Holocaust Research Infrastructure) jakožto konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC).

24. 7. 2023

MŠMT

Nejnovější analýza Technologického centra Praha porovnává poziční dokumenty vybraných organizací k veřejné konzultaci Evropské komise zaměřené na poskytnutí zpětné vazby k programům Horizont 2020 a Horizont Evropa a sběr podnětů pro strategický plán programu Horizont Evropa pro období 2025–2027 a pro budoucí rámcové programy. 

23. 7. 2023

Designéři nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity se podíleli ve spolupráci s firmou FORM na vývoji židle pro rehabilitaci pacientů s endoprotézou kyčle a židle pro dynamické sezení s levitujícím sedákem, která i při delším sezení zajišťuje zdravé postavení pánve. Oba produkty mají vysoké předpoklady pro uplatnění na trhu.

23. 7. 2023

Mendelova univerzita

Studenti, kteří na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjejí konverzačního bota Alquista v rámci pátého ročníku Alexa Prize Socialbot Grand Challenge (SGC5), letos opět patří mezi finalisty. Již začátkem srpna bude zřejmé, zda tým, který se soutěže účastní od jejího založení, obhájí loňské vítězství.

23. 7. 2023

ČVUT v Praze

Rozhodoval se mezi kariérou basketbalisty a umělce, nakonec však Romana Pleskota uhranuly rostlinné buňky. Dění ve zdánlivě nehybných květinkách je totiž podle něj dynamičtější a napínavější, než košíková. A navíc je to pastva pro oči.

22. 7. 2023

Akademie věd ČR

Klasické skleníky u domů mění David Bažout z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně na chytré. Skleník od firmy Sensorie už má po celém Česku téměř stovka zahrádkářů a tým okolo Davida Bažouta brzo rozšíří stávající chytrou výbavu o unikátní hydroponický systém.

22. 7. 2023

Vysoké učení technické v Brně