facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Vzpomínky lidí, kteří prošli koncentračními tábory, často uvádějí, že pro přežití byla důležitá vzájemná podpora se spoluvězni. Teď jejich svědectví potvrzují kvantitativní analýzy využívající data i o těch vězních, kteří holokaust nepřežili. Vědci z CERGE-EI s pomocí statistických modelů na základě dat Institutu Terezínské iniciativy tak podepřeli bádání historiků čísly.

27. 7. 2023

CERGE-EI

Cílem programu Knowledge Frontiers: International Interdisciplinary Research Projects 2024 je podpořit humanitní a sociálněvědní projekty, které se zabývají otázkami týkajícími se vztahu mezi odbornými znalostmi, veřejným porozuměním a realizací politiky na mezinárodní úrovni, a zdůraznit význam spolupráce mezi odborníky a disciplínami bez omezení státních hranic.

27. 7. 2023

The British Academy

Červencový díl podcastu Ta-meri s restaurátorkou Alexandrou Kosinovou, která mluví o konzervátorských a restauračních pracích v Egyptě a Súdánu a o tom, proč je důležité chránit památky.

26. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/6vZyI62bexe4TFRv07YvYJ

Poslední z podvečerních setkání pod pergolou v Památníku Karla Čapka na Strži bude svým způsobem unikátní. Spolu se Zdeňkem Vackem a Kristinou Váňovou připomene Čapkovy přátele, bratry Julia a Leopolda Firtovy a krátce také Leopoldova syna Pavla. Zazní navíc několik ukázek z nikdy nezveřejněné nahrávky, kterou Juliu Firtovi poslali k jeho osmdesátinám z New Yorku jeho přátelé — Ivo Ducháček, Karel Steinbach, Jan Stránský a Ferdinand Peroutka.

26. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3KMpI0WhhYcKDN92lizgFS

Portál Vědavýzkum.cz začátkem července letošního roku zveřejnil další pokračování čtenářské ankety, tentokrát s otázkami, zda čtenáři popularizují svůj výzkum, jakou podporu ve svých aktivitách jim poskytuje domácí instituce a zda sami sledují popularizátory vědy u nás či ve světě. Jak dopadly výsledky?

26. 7. 2023
Anketa čtenářů
Array
(
)

Nádherné snímky bílé sluneční koróny i zcela jedinečné obrazy záření iontů železa a argonu. Z obrovského množství dat se po týdnech práce matematika Miloslava Druckmüllera z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně vylouply jedinečné fotografie letošního úplného zatmění Slunce.

26. 7. 2023

Vysoké učení technické v Brně

Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum pořádá webinář k výzvám ERC 2024. V rámci interaktivního online semináře bude možné pokládat dotazy k novinkám v hodnocení i financování, které nový Pracovní program ERC přináší. Akce se koná 20. září 2023.

26. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Gunther Kletetschka je geolog a geofyzik. Souběžně zvládá působit v Česku a v Americe, teleskop Jamese Webba by bez něj nebyl tím, čím je a v Rusku je nejspíše považován za špiona. Jak se mu tohle všechno podařilo? V rozhovoru nám také prozradí, jak vypadá vývoj vesmírného výtahu nebo jak souvisí úplněk a Alzheimerova choroba. Tak tomu říkáme renesanční vědec! Příjemný poslech.

25. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1MZpYGqu0Vu9BBzsQ7yjrY

Austrálie a Velká Británie připravují změnu systému hodnocení veřejných výzkumných organizací. Budou tamní poskytovatelé podpory a grantové agentury více naslouchat vědcům? Anebo se pojetí excelence posouvá směrem k větší inkluzi – k aktivnější participaci lokálních komunit ve výzkumu? Jaká hodnoticí kritéria převažují jinde, v Polsku či Švédsku?

25. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Jihoafrická republika má zdaleka nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomiku na kontinentu. Není proto divu, že v JAR působí více jak 180 společností z žebříčku Fortune Global 500, což zdaleka převyšuje jakoukoliv jinou africkou zemi. S tím pochopitelně souvisí velký důraz na aktivity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací napříč všemi hospodářskými sektory.

25. 7. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR