facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Začněme jednoduchou otázkou: Čím je v akademickém prostředí doktorand? Odpověď na tuto otázku už ale tak jednoduchá není. Obvykle považujeme za doktoranda člověka, který je zapsán do doktorského studijního programu na vysoké škole. V takovém případě by doktorand měl být považován za studenta, tzv. Ph.D. studenta. Ale co když převážnou náplň jeho studia tvoří výzkum?

1. 8. 2023
Ondřej Havelka
Array
(
)

Bavorsko je v celé Evropě ve zdravotnické technice jedním z nejúspěšnějších regionů, který pravidelně investuje do rozvoje tohoto sektoru. Chystají se dva velké projekty: akcelerátor pro lékařské obory a biotechnologie a výstavba továrny na komponenty počítačových tomografů, která představuje řadu příležitostí také pro české firmy.

1. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vyhlašuje výzvu k podání žádostí o poskytnutí dotace na podporu projektů výzkumu, vývoje a inovací v programu Eurostars-3, na realizaci projektů výzkumu, vývoje a inovací v programu Eurostars-3, a to s dobou řešení 2023-2026.

1. 8. 2023

MŠMT

Když se Váš projekt dostane před hodnotitele, jde do tuhého. Jak hodnocení probíhá? Co hodnotelé berou v potaz a co ne? Jaká je role hodnotitelů? Jak uspět jako hodnotitel či hodnotitelka? To a mnohem více se dozvíte od Ivy Walterové, která má bohatou zkušenost z hodnocení i realizace evropských projektů.

31. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/7vlO3kHjVb08uesywg42XW

Během dvou let musela vybudovat identitu předsednictví ČR v Radě EU. Jaké největší výzvy ji potkaly? Na základě čeho sestavovala svůj tým? A co má v plánu do budoucna? Pozvání do našeho podcastu De Facto přijala absolventka FSV UK a ředitelka Odboru komunikace o evropských záležitostech Eva Húsková.

31. 7. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2fSbraEIfUVzJ9LAe1IH1K

Veronika Vymetálková z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se věnuje výzkumu kolorektálního karcinomu a zkoumá, proč některým pacientům léčba zabírá a jiným ne. V letošním roce byla za svůj výzkum oceněna cenou L’Oréal-UNESCO pro ženy ve vědě.

31. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Emise ze spalovacích motorů, ať už benzínových nebo dieselových, mají prokazatelně negativní vliv na lidské zdraví, včetně zvýšeného rizika vzniku nádorových onemocnění. V souvislosti se snahami o zlepšení kvality ovzduší jsou vyvíjeny nové motory generující menší množství toxických látek a jsou též využívána alternativní paliva (např. na bázi směsí benzínu s etanolem).

31. 7. 2023

Od 4. září 2023 bude zprovozněna webová aplikace „SKV – Systém Kvalitních Výsledků“, která je určena pro sběr vybraných výsledků k hodnocení nástrojem vzdálených recenzí podle Metodiky 2017+.

31. 7. 2023

„Nejvíc mě baví, že v rámci doktorského studia řeším velmi aktuální problém,“ říká Kryštof Mrózek, jeden z mladých vědců Masarykovy univerzity. Na Ústavu fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU zkoumá možnosti, které by usnadnily provozování satelitů na velmi nízké oběžné dráze.

30. 7. 2023

Masarykova univerzita

Evropská spolupráce s Novým Zélandem, investice do Nového Bauhausu i revize omezení využívání geneticky upravených plodin. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc červenec.

30. 7. 2023

Vědavýzkum.cz