facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Ze srovnání vládního, vysokoškolského a podnikatelského sektoru podle Statistické ročenky České republiky 2022 vyplývá, že do obecného charakteru tuzemského vědeckovýzkumného prostředí čím dál silněji pronikají specifika podnikatelské sféry. Ta ovšem vykazují chronicky nízké zastoupení žen v roli výzkumných pracovnic.

24. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Na pracovním stole švýcarské studentky Victory Jaques leží pečlivě uchované stovky let staré vzorky různých malířských děl. Momentálně třeba zkoumá, jaké materiály používal při malbě slavný italský renesanční malíř Paolo Veronese. Hned vedle vzorku z jeho malby je o jedno století starší mikrotečka obrazu Saint Margaret, jehož autorem je anonymní malíř známý jako Mistr Liesborn.

24. 2. 2023

CEITEC

Agentura CzechTrade pořádá ve spolupráci s partnerskou společností PatentEnter online seminář na téma Jak si chránit duševní vlastnictví (nejen) při exportu. Seminář se bude konat 12. 4. 2023 a je zájemcům dostupný zdarma.

24. 2. 2023

PatentEnter s.r.o.

Továrna na vědu. I tak se přezdívá Evropské jižní observatoři. Loni tato špičková vědecko-technická mezivládní organizace oslavila 60 let od svého založení. A s ní i čeští vědci, kteří se už 15 let účastní jejích výzkumů.

24. 2. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

I přesto, že Švýcarsko hostí jednu z největších vědeckých organizací na světě, bylo loni v září vyloučeno z Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury. Stalo se tak proto, že není přidruženo k rámcovému programu Evropské unie pro výzkum Horizon Europe. Švýcarští vědci označili rozhodnutí EU za nerozumné.

23. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Kritické ohlasy v českém vědeckém prostředí vyvolalo nové opatření Grantové agentury ČR, které zamezuje, aby se řešitelem projektu JUNIOR STAR stala osoba, která v minulosti získala grant zaměřený na vědecké osamostatnění či založení vlastní skupiny. Zeptali jsme se proto předsedy GA ČR, Petra Baldriana, na zdůvodnění a vysvětlení nového opatření.

23. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Miniaturizace a automatizace, které vedou k udržitelné chemii a současně přispívají například k efektivnějšímu vývoji nových léčiv, budou ústředním tématem výzkumu nové skupiny vedené světově uznávaným chemikem Alexanderem Dömlingem. Vědec, který je lídrem v oblasti organické syntetické chemie a má rovněž bohaté zkušenosti s uváděním výsledků výzkumu do praxe, mezinárodní tým v Olomouci vybuduje díky projektu ERA Chair ACCELERATOR.

23. 2. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Technologické centrum Praha zve na on-line infoden k MSCA Action, který se bude konat 7. března 2023 od 9:30 do 15:30.

22. 2. 2023

Technologické centrum Praha

European Innovation Council pořádá dne 7. března 2023 infoden, který se bude primárně soustředit na EIC a Accelerator Scheme, která podporuje startupy a malé a střední podniky.

22. 2. 2023

European Innovation Council

V tomto díle se dozvíte, jakou roli hraje mikrobiom v našem zdraví. Čeho bychom se měli vyvarovat a jak naopak mikrobiom podpořit. Zazní i jakým směrem se ubírá výzkum. Paní profesorka Helena Tlaskalová-Hogenová je lékařka a imunoložka, která svojí profesní dráhu zasvětila výzkumu slizniční imunity a střevní mikroflóry. Za svou práci získala řadu ocenění. Paní profesorka pracuje v Mikrobiologickém ústavu akademie věd České republiky a přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

22. 2. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3qHbpvz9Cj1fK4NYfVARhx