facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Les bez vody připomínal seschlé tělo starce. Až na jednu výjimku. Tou byla pavučina s kapkami rosy. A právě ta vnukla doktorandovi z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Janu Koníčkovi myšlenku vývoje konstrukcí z nanovlákenných materiálů zachytávajících vzdušnou vlhkost. Pomohou měnit horké městské klima.

21. 2. 2023

Technická univerzita v Liberci

Společnost alevia pořádá v rámci komplexního vzdělávacího programu 2022/2023 modul 9, který se zaměří na mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Dvoudenní workshop se uskuteční 21. – 22. března 2023 v Hradci Králové.

21. 2. 2023

alevia

Technologické centrum Praha organizuje již třetí Synergies Open - Setkání českých stakeholderů a Evropské komise k problematice synergií Horizontu Evropa / přímo řízených programů EU s fondy kohezní politiky a národními programy v oblasti výzkumu a inovací. Akce se uskuteční 27. dubna 2023.

21. 2. 2023

Technologické centrum Praha

V roce 1954 byla v reakci na druhou světovou válku uzavřena takzvaná Haagská úmluva, která v případě budoucích ozbrojených konfliktů zavazuje k ochraně kulturního dědictví. S úmyslným ničením památek se ale napříč moderními dějinami setkáváme i mimo otevřené konflikty: jedním z nejvíce postižených regionů je v tomto ohledu patrně jižní Kavkaz. Z jakých důvodů se památky stávají terčem útoků? Mají historické stavby hodnotu jen pro archeology a kunsthistoriky, nebo s jejich ztrátou mizí kus každého z nás?

20. 2. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0nuTr9ju5WI4iP8UOh3JNH

Podpora inovativního podnikání je důležitou součástí rozvoje inovačního prostředí Prahy. Metropole je plná velkých i menších firem a startupů, které stojí na skvělých nápadech a motivovaných lidech. O tom, co je pro jejich podporu podstatné, co jí brání a brzdí, co by se mělo v Praze změnit, jsme si povídali v dalším dílu podcastu Praha inovační. Hostem byl René Samek z Czechinvestu a náš kolega Mirek Veselka z Pii.

20. 2. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3XF9sRpjSJn4Z0qdMf3kYI

Jaké výzvy nabízí inovační a výzkumný rámcový program Horizont Evropa? V jakých oblastech se domácím vědcům daří prosadit? A jaké výhody s sebou pro české vědce přináší účast v národní delegaci, která komunikuje s Evropskou komisí? Na tyto otázky odpovídala Lenka Švejcarová, národní kontakt pro program Horizont Evropa, Klastr 3 a 4, z Technologického centra Praha.

20. 2. 2023

Vědavýzkum.cz

Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – H2020 a Horizont Evropa. Přečtěte si, jak probíhal 20. ročník konference CZEDER a nebo o novém držiteli ERC Consolidator grantu.

20. 2. 2023

Evropský projekt IMPETUS, financovaný z Horizontu Evropa, otevřel svou první výzvu. O finanční podporu se mohou relevantní iniciativy a projekty z oblasti občanské vědy ucházet dvěma způsoby – pomocí akceleračního programu a nebo Cenou za výjimečné inciativy v občanské vědě.

20. 2. 2023

Technologické centrum Praha

Výzkumy vědců z Akademie věd ČR mají leckdy cenu zlata. Jakou cenu jsou ale ochotni zaplatit badatelé za nedostatečnou obezřetnost? Výsledky výzkumů mohou neplánovaně, často nevědomky, posloužit jinému záměru, než který stál u jejich zrodu. Pokusy o manipulaci cizí mocí je ohrožen každý. Jak může vlivové působení ve vědě vypadat, a proč jej nepodceňovat, vysvětluje David Honys.

19. 2. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

Malá krabička propojená s mobilním telefonem. Právě tak vypadá nový biosenzor, který okamžitě dokáže ve vodě či v mléčných výrobcích odhalit i velmi malé zbytky antibiotik, konkrétně ampicilinu. Základem je na míru připravený nanomateriál odvozený od fluorografenu, který vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a tamní přírodovědecké fakulty.

19. 2. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci