facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Spouštíme pro vás seriál podcastů, které se věnují nejlepším inovačním oblastem v Praze. Poslechněte si vybrané odborníky z každé z nich a taky naše kolegy z Pražského inovačního institutu, protože v metropoli se koncentruje to nejlepší z oblastí jako jsou biotechnologie, vesmírné technologie, umělá inteligence, kreativní odvětví nebo inovativní podnikání. Začínáme velice perspektivní oblastí tzv. Kulturních a kreativních odvětví, o nichž jsme si povídali s Petrem Peřinkou z Pražského Kreativního centra a Jakubem Bakule, který je odborník na tuto oblast v našem Pražském inovačním institutu.

24. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/5evqeQq72DtMsQK3IZz4aV

Mikrobiální fyziolog Jeffrey A. Cole, jenž je členem vědecké rady CATRIN, se ve své práci věnuje adaptaci bakterií na nedostatek či nadbytek kyslíku. Co Evropě pomůže produkovat více plodin v místě spotřeby? Pomáhají technologie v udržitelném zemědělství?

24. 1. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

České doktorské vzdělávání potřebuje zásadní změnu. Tou hlavní by měly být doktorské školy. Shodli se na tom čeští i zahraniční odborníci a odbornice v komuniké, které vydali 15. prosince 2022. Materiál je výstupem konference KRECon 2022.

24. 1. 2023

Universitas

Kosmetika, čisticí prostředky, průmyslová výroba či hormonální antikoncepce. Právě odsud se do odpadních vod dostávají znečisťující látky a zbytky hormonů. Jejich množství se neustále zvyšuje, a proto je nutné jejich přítomnost eliminovat. A to nejen v pitné vodě, ale rovněž v přírodních vodních zdrojích.

24. 1. 2023

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

V dnešním díle uslyšíte, jaké to je "být u toho" a zažít předsednictví na vlastní kůži. Jaké je stěhování do Bruselu se dvěma dětmi? Co obnáší role attaché pro výzkum na Stálém zastoupení ČR v Bruselu? Jakých nejdůležitějších výsledků se na poli vědy a výzkumu v rámci českého předsednictví podařilo dosáhnout? Své čerstvě nabyté zkušenosti z právě skončeného předsednictví s námi se zápalem pro věc a energií sobě vlastní sdílela Táňa Hálová Perglová.

23. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4J0tECW8U6HOrqkr5TA2D0

Nový díl podcastu VŠB-TUO Science is calling je po dlouhé době tady! Dneska se budeme bavit o solární energii. Moderátor Jiří Šíma zamířil do Výzkumného energetického centra, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií a společně se Zdeňkem Neufingerem a Samuelem Kamínským si povídali o fotovoltaice.

23. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4rAcBTedlzZ8Ika50Emozv

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Hostem je Jan Dohnal. Moderuje Michal Kolmaš.

23. 1. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4imRFQc3mNb0EJ0RqfT81h

Lucie Studená právě sepsala svůj výzkum na Imperial College London do doktorské práce. Ve Velké Británii strávila celé vysokoškolské studium. Zapojila se i do mnoha neakademických aktivit, které britské univerzity nabízejí. Nyní stojí před otázkou, kterou řeší nejeden doktorand na konci studia: Kam dál? Lucie pro náš portál popisuje, jak se stala vědkyní a kam by se měla její cesta ubírat nyní.

23. 1. 2023

Vědavýzkum.cz

Spolupráce mezi Akademií věd České republiky a Academia Sinica na Tchaj-wanu se rozvíjí navzdory proběhlé pandemii, a to ve všech třech vědních oblastech – od živé i neživé přírody až po humanitní a společenské vědy. Po téměř třech letech izolace se Tchaj-wan pomalu otevírá, a je tedy potěšující, že tamní vědci opět mohou přivítat české kolegy na ostrově i osobně.

23. 1. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí

Kancelář CZELO otevírá výzvu k  přihlašovaní se na krátkodobé pracovní stáže v  Bruselu. Nabízené stáže jsou určeny primárně pro projektové manažery či jiné zaměstnance univerzit a výzkumných institucí, kteří mají zájem dozvědět se více o Evropském výzkumném prostoru a mají zájem o zapojení jejich instituce do programu Horizont Evropa či jiných komunitárních programů.

23. 1. 2023

Dům zahraniční spolupráce