facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

O odlišnostech v přístupu k vědecké práci v Kanadě, o sdílení poznatků a možnostech financování výzkumu v Evropské unii až po přezůvky v českých domácnostech jsme hovořili s Lisou Melymuk z brněnského RECETOXu, kde se zabývá dopadem chemického znečištění na člověka a jeho politickými konsekvencemi.

6. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Vědci často do procesu vzniku nových léčiv zapojují nezvyklé metody a postupy, které mohou vše zlevnit a urychlit. S vývojem pomáhá například umělá inteligence. Nejnovější trendy a pokrok v objevování léků představují odborníci na již 8. ročníku letní školy věnované vývoji léčiv Prague-Weizmann Summer School on Advances in Drug Discovery.

6. 9. 2022

ÚOCHB AV ČR

V zářijové epizodě Balastu se nebudeme zabývat jedním oborem, ale předmětem, který je víceméně všem oborům na FF UK společný. Úvody do studia čekají na studenty hned po nástupu na fakultu. Co je cílem těchto předmětů? Jak se o prváky starají na filosofii a k čemu slouží jejich tutorský kurz?

5. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/4hcpfPjLSxBrgWNgcQ2Rzu

K jednomu z výzkumných zájmů Centra raně středověkých studií dlouhodobě patří také středověké památky Kavkazu. Tato zdánlivě vzdálená oblast měla se středověkým Středomořím společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. V první polovině 7. století vzniká ve Tsromi na popud Stepanose II. skutečně impozantní a řemeslně precizně provedená stavba, jejíž apsidě dominuje mozaika stojícího Krista se svitkem v ruce – obraz dobře známý například z pozdně antického Říma nebo Soluně.

5. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/2bAIE4O3gwsWEVKtj6iHIj

Pozdvižení ve vědecké obci nedávno vyvolala studie, která poukázala na to, že jeden z nejznámějších výzkumů o Alzheimerově chorobě je zřejmě falešný. Vysoce vlivný dokument, který byl poprvé publikován v roce 2006, měl velký dopad na různé klinické studie a do výzkumu nemoci šly díky němu miliardy dolarů.

5. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Speciální past, kterou vyvinuli odborníci z Biologického centra AV ČR ve spolupráci se soukromými firmami, přináší nové originální řešení v boji s klikorohem borovým. Lesníkům novinka pomůže zmírnit nápor tohoto kalamitního škůdce jehličnanů. Projekt je spolufinancován z programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA 2 Technologické agentury ČR.

5. 9. 2022

Akademie věd ČR

Mezinárodní síť CHIST-ERA ERA-NET Cofund vyhlásila mezinárodní výzvu CHIST-ERA Call Open Research Data (ORD), která se věnuje problematice otevřených výzkumných dat a softwaru z pohledu možnosti jejich opětovného použití. Příjem návrhů projektů potrvá do 14. prosince 2022.

5. 9. 2022

Technologická agentura ČR

V dalším díle podcastu nás poctily svou návštěvou doktorka Jana Košťálová a doktorka Kateřina Knotková. Obě dvě se totiž účastnily mentoringového programu, který na Univerzitě Pardubice probíhal. Jedna jako mentorovaná a druhá jako mentorka. Mohou vám tedy předat své zkušenosti a názory, proč je mentoring na univerzitách vůbec potřeba.

4. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/7JePnFSrivGunGfnZmW0Zb

„Snažíme se cílit na středoškoláky, aby měli co možná nejlepší informace jak o medicíně obecně, tak o tom, co od nich společnost skutečně potřebuje, pokud se rozhodnou pro dráhu lékaře. Chceme získat ty nejlepší uchazeče, kteří si často vybírají z vícero škol,“ říká znovu jmenovaný děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy Jiří Manďák.

4. 9. 2022

Univerzita Karlova

Konec plýtvání při skladování potravin díky využití biologicky aktivních látek rostlinného původu! Hitem výstavy Země živitelka byl třívrstvý pytel na brambory umožňující jejich dlouhodobé uchovávání za pokojové teploty. Ten vznikl ve spolupráci České zemedělské univerzity v Praze a její spin-off společnosti Terpenix.

4. 9. 2022

Česká zemědělská univerzita v Praze