facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Technologické centrum AV ČR přináší další díl ze série analýz účasti zemí na rámcových programech Evropské unie. Tento článek se zaměřuje na aktivitu většiny států EU v současném programu Horizont Evropa v porovnání se dvěma předchozími rámcovými programy.

28. 9. 2022

S ubývajícími zásobami vody ve světě vědci stále častěji řeší, jak efektivněji čistit odpadní vodu. Jednou z možností by do budoucna mohlo být využití mikrořas s umělou inteligencí. Na jejich vývoji aktuálně pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace vědci učí řasy reagovat na specifické podněty, například nežádoucí polutanty.

28. 9. 2022

Mendelova univerzita v Brně

Historička architektury Vendula Hnídková z Ústavu dějin umění AV ČR zkoumá koncept zahradního města, jak jej na konci 19. století formuloval anglický urbanista Ebenezer Howard. Jak se jeho utopická myšlenka na kvalitní bydlení pro všechny společenské vrstvy proplétala historií? Proč v české historiografii mizela nebo byla mylně interpretována? Je pražská čtvrť Zahradní město inspirovaná konceptem pokrokového Brita? A proč Jan Kotěra s Tomášem Baťou nakonec nepostavili zahradní město ve Zlíně?

27. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3gWTbzKy0LIwRugtOEairz

Jak žijí studenti na ČZU mimo posluchárny? Jaké aktivity a spolky pro ně univerzita nabízí? A jaké možnosti zahraničních pobytů mohou studenti ČZU využít? To vše probereme s dnešním hostem Podcastu plného života a tím je Ondřej Votinský z Oddělení mezinárodních vztahů.

27. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/3jNBXMOiSNHhOr1Zo3NmLn

Pozvání do podcastu De Facto přijal hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler, který na Institutu ekonomických studií FSV UK absolvoval bakalářské, magisterské i doktorské studium.

27. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/4yxOY84wXIW40HNPkVfruY

Administrativa amerického prezidenta Bidena bude nově požadovat po všech agenturách neprodlený přístup k federálně financovanému výzkumu ihned po zveřejnění. Poskytovatelé financující výzkum by měli tyto změny implementovat do konce roku 2025.

27. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

„EMBL je v mnohém unikátní. Je to špičkové vědecké pracoviště, které vyniká svou otevřeností a možnostmi. Od počátku mi přišlo přirozené udržovat kontakt s alma mater a českým prostředím a získané poznatky předávat dál,“ říká Vladimír Beneš, absolvent „Přírodovědy“, který již jednadvacet let vede vědecko-servisní genomické centrum „GeneCore“ na prestižním EMBL v německém Heidelbergu.

27. 9. 2022

Univerzita Karlova

Dne 15. září 2022 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s Metodikou hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací a Metodikou pro hodnocení výzkumných organizací v působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s výjimkou vysokých škol zveřejnilo dokumentaci ke vstupnímu hodnocení resortních výzkumných organizací v působnosti MŠMT pro období 2023–2027.

27. 9. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

V Izraeli již sedmým rokem buduje česko-izraelskou vědeckou spolupráci. „Nedávno mě na jedné akci poznal bývalý izraelský ministr pro vědu Ofir Akunis. Možná to zní kýčovitě, ale mě opravdu potěšilo, že věděl, kdo jsem, a beru to jako určitou formu respektu k mé práci,“ říká Delana Mikolášová, česká vědecká diplomatka v Izraeli.

26. 9. 2022

Akční, cílevědomý, energický, nadšený a možná díky tomu velice úspěšný vědec z CEITEC VUT přitahuje zájem studentů i ostatních vědců. Eric Glowacki dokáže inovace vyvinout způsobem, aby se daly bez zdlouhavého procesu použít v medicíně – využívá totiž už schválené věci jen tak, jak o nich zatím nikdo jiný nepřemýšlel.

26. 9. 2022

CEITEC