facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Velká Británie na začátku září tohoto roku oznámila, že prodlouží finanční podporu vědcům a vědkyním, kteří se letos plánují zúčastnit projektů v programu Horizont Evropa, a to včetně výzev v programech ERC. Čeští vědci tak mohou nadále bez obav spolupracovat s britskými vědci i tamějšími institucemi.

13. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

K 31. prosinci tohoto roku ukončí Česká republika po 66 letech své členství ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů (SÚJV), jehož je Ruská federace dominantním členem a na jejímž území tato mezinárodní organizace sídlí. Došlo k tomu v důsledku vojenského napadení Ukrajiny a geopolitické situace způsobené Ruskou federací.

13. 9. 2022
MŠMT
Array
(
)

Pandemie nemoci covid-19 zasáhla naši planetu jako blesk z čistého nebe. Jak lidé neočekávané situaci přizpůsobili své soukromé i pracovní životy? Studie z dílny vědců a vědkyň Akademie věd České republiky mapují důsledky dvou let pandemie.

12. 9. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Česká asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu (CZARMA) zahájila svou činnost na 1. členské schůzi. Akce se konala 7. 9. 2022 v Praze za organizační podpory Technologického centra AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR, v jehož reprezentativních prostorách se sešlo téměř 150 členů asociace. 

12. 9. 2022

CZARMA

Vládní program DOPRAVA 2030 zajistí v letech 2023–2030 podporu aplikovaného výzkumu podstatného pro další rozvoj celého sektoru dopravy. Preferované zaměření projektů pokrývá inovace v oblastech nízkoemisní mobility, automatizace a digitalizace či průřezová témata udržitelnosti a přístupnosti dopravy a služeb.

12. 9. 2022

V úterý 6. září se slavnostně otevřelo vzdělávací centrum Didaktikon v Kampusu Hybernská, na jehož vybudování se podílela Univerzita Karlova a hlavní město Praha. Na návštěvníky čeká desítka mezioborových a interaktivních exponátů i řada akcí. Pro školy je zdarma. Veřejnosti bude tento měsíc otevřeno každý čtvrtek.

11. 9. 2022

Univerzita Karlova

Současné zemědělství se potýká s kombinací negativních vlivů, které zásadně ovlivňují výslednou kvalitu i kvantitu pěstovaných plodin. Na včasnou detekci škodlivých organismů se zaměřili vědci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s dalšími partnery. Experti vyvinuli metody, které pomohou v rané fázi odhalit vybrané choroby, které pěstitelům způsobují největší ztráty.

11. 9. 2022

Mendelova univerzita v Brně

Od 8. 9. 2022 je otevřena již druhá mezinárodní výzva Evropského Partnerství pro biodiverzitu Call 2022: „Improved transnational monitoring of biodiversity and ecosystem change for science and society.“ Zkrácené návrhy projektů (pre-proposals) mohou zájemci podávat do 9. 11. 2022.

11. 9. 2022

Technologická agentura ČR

Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda se stal členem expertního výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa. Působit ve výboru bude od září 2022.

11. 9. 2022

Masarykův onkologický ústav

Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá? Proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? O tom všem s Karlem Kloudou, vedoucím Katedry aplikované matematiky.

10. 9. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/1ImKb8qfcrCt6nn1bO6YQ2