facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Podcast Projektor o mezinárodních projektech v programu AKTION s Tomášem Dostálem z ČVUT v Praze a Sabine Borovanskou z DZS. Co prozradí půda o změnách klimatu? K čemu slouží simulátor deště? A věděli byste, jaká evropská univerzita je špičkou v oboru hydromeliorace?

1. 6. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/04D8IL6J70gOOyJPJLFWFV

Stručně řečeno se jedná o nekonvenční obráběcí technologii, která najde použití v průmyslu i medicíně. Je méně nákladná a ekologičtější než jiné podobné technologie na trhu. To vše jsou výhody unikátního pulzujícího vodního paprsku, který vytvořil tým vědců z Ústavu geoniky Akademie věd ČR.

1. 6. 2022

Akademie věd ČR

Masakr polských důstojníků v Katyni v roce 1940 je dodnes symbolem překrucování a přepisování dějin a do současnosti komplikuje polsko-ruské vztahy. V bonusové části na Gazetistu navíc osudy spisovatele Kožíka a patologa Hájka, kteří do Katyně vyjeli na příkaz nacistů. A po zbytek života se s tím vyrovnávali.

1. 6. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/7t08EmqvUpwnHhDxdI64WI

Pátý ročník celosvětového průzkumu zaměřeného na vnímání vědy ukazuje, že lidé jsou po pandemii stále častěji přesvědčení, že věda je pro jejich život velmi důležitá. Chtějí také, aby věda řešila konkrétní problémy, jako jsou dopady klimatických změn, kvalita ovzduší nebo přístup ke kvalitní zdravotní péči.

1. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Portál Vědavýzkum.cz spouští nový seriál s názvem Anketa čtenářů. Zapojit se do něj můžete i Vy! Pravidelně budeme vyhlašovat otázky zaměřené na aktuální témata z prostředí vědy a výzkumu a odpovědi našich čtenářů budeme publikovat.

1. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

Předsednická konference k synergiím ve financování výzkumu a inovací v Evropě se uskuteční ve dnech 7. a 8. července 2022. Vystoupí zde vysocí představitelé členských států EU a Evropské komise a budou diskutovat o efektivním využívání široké škály národních a evropských finančních nástrojů k podpoře výzkumu a inovací.

1. 6. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Grafička našeho podcastu Tran Anh Minh nám poodhalí: které principy z kreslení lze aplikovat do života, co je to kreslení pravou mozkovou hemisférou, jaké to je vyrůstat ve střetu kultur či jak získat čuch na pomela.

31. 5. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/0VhiEYy7OJxeGbsAswwCpy

Proč je v právních vědách důležité šířit povědomí o open science? Jak připravit doktorandy na budoucnost, ve které bude open science normou? A fandí vůbec právníci otevřenému publikování a sdílení dat? Profesor Jakub Handrlica, odborník v oblasti jaderného práva, energetického práva a práva nových technologií z Právnické fakulty UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.

31. 5. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/552WVd6mOyfeBp3v8tvBih

Jak je to s právem v transferu technologií v České republice, co vlastně znamená duševní vlastnictví nebo proč má open science dvojí tvář? To a mnohé další se dozvíte v článku Matěje Búřila, vedoucího právního oddělení Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity, který napsal pro aktuální vydání časopisu AULA.

31. 5. 2022

Centrum pro studium vysokého školství

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte novinku o udělení ERC grantů, z nichž dva míří do ČR. Dále se dozvíte o informačním dni pro projekty Erasmus+ Virtuální výměny, spuštění iniciativy ALMA či proběhlém webináři na téma mikrocertifikátů. 

31. 5. 2022
CZELO
Array
(
)