Třetí téma – RVVI a její fungování
Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je odborným a poradním orgánem vlády České republiky, který byl zřízen zákonem č. 130/2002 Sb.
Do jejích kompetencí patří mimo jiné každoroční příprava rozpočtu na oblast výzkumu, vývoje a inovací a schvalování programů účelové podpory nebo příprava Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů. Při plnění úkolů, který jí vymezuje zákon, Rada pro výzkum, vývoj a inovace spolupracuje s ústředními správními úřady a institucemi zabývajícími se výzkumem a vývojem.
RVVI dále navrhuje členy předsednictva a předsedu Grantové agentury České republiky a Technologické agentury České republiky, zpracovává priority aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací ČR a plní další úkoly a povinnosti stanovené zákonem 130/2002 Sb.
Rada má 17 členů včetně předsedy a místopředsedů. Aktuálně v čele rady stojí Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Dalšími členy předsednictva jsou Pavel Baran, Štěpán Jurajda a Vladimír Mařík.
RVVI také ustavila několik vlastních poradních orgánů. Patří mezi ně Komise pro hodnocení výzkumných organizací a ukončených programů, Bioetická komise, Mezinárodní rada, Poradní orgán pro oblast společenských a humanitních věd, Komise pro problematiku klimatu a Odborné panely a Odborný orgán hodnotitelů.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace se také aktivně podílí na tvorbě strategických dokumentů ČR v oblasti politiky výzkumu, vývoje a inovací. Mezi takové aktuální dokumenty patří například Inovační strategie České republiky 2019–2030 nebo Národní politika výzkumu, vývoje a inovace České republiky 2021+.
Jaký je Váš názor?
RVVI plní významnou úlohu na poli české vědní politiky. Nyní máte možnost se k jejímu fungování vyjádřit prostřednictvím následujících otázek:
Jaký je Váš názor na fungování RVVI? Jste s ním spokojeni, a pokud ano z jakého důvodu? Pokud ne – co by se podle Vás mělo změnit? Reprezentuje RVVI podle Vás zájmy českých vědců a vědkyň adekvátním způsobem?
Jak to funguje?
Své názory a příspěvky nám můžete zaslat prostřednictvím tohoto formuláře do 21. 8. 2022. My následně v redakci ze zaslaných odpovědí vytvoříme krátké shrnutí a zveřejníme výběr těch nejzajímavějších komentářů v článku na portálu Vědavýzkum.cz.
Zároveň, prosím, berte na vědomí, že v případě potřeby budou příspěvky před zveřejněním procházet editací, zejména za účelem gramatické a stylistické správnosti. V případě nutnosti bude redakce delší příspěvky či komentáře zkracovat tak, aby vždy byla zachována maximální jasnost a přesnost sdělení.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Přečtěte si první vydání pravidelné Ankety čtenářů na téma rodičovství a věda, ve kterém vědci a vědkyně sdíleli své zkušenosti s kombinováním vědeckého povolání a rodičovctví. Další vydání ankety se zase zaměřilo na otázku spravedlivého odměňování pracovnic a pracovníků ve vědě. Názory našich čtenářů si můžete přečíst zde a zde.