facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novým rektorem Masarykovy univerzity bude Martin Bareš

1. 4. 2019
Novým rektorem Masarykovy univerzity bude Martin Bareš

Akademický senát brněnské Masarykovy univerzity v pondělí 1. dubna 2019 v odpoledních hodinách zvolil kanditáta na rektora, kterým se stal Martin Bareš. Ten se ujme funkce 1. září 2019 poté, co ho jmenuje prezident. Vystřídá tak Mikuláše Beka, kterému 31. srpna 2019 vyprší druhé volební období, a o zvolení se již ucházet nemohl.

Ve volbě se střetl dosavadní děkan Lékařské fakulty MU, neurolog Martin Bareš s proděkanem pro rozvoj a kvalitu na Přírodovědecké fakultě MU, geologem Jaromírem Leichmannem. S oběma uchazeči se akademická i široká veřejnost mohla seznámit v debatě, která proběhla 20. března 2019. Akademický senát Masarykovy univerzity dnes zvolil Martina Bareše počtem 36 z celkových 50 hlasů. Jeho protikandidát získal 11 hlasů, 3 hlasy byly neplatné.

„K tomu, abych kandidoval, mě vyzvala řada významných osobností nejen z naší univerzity, jejichž názoru si vážím. Vnímám to jako ocenění své dosavadní práce, ať už na pozici prorektora či děkana. Nabízím své zkušenosti a vědomosti, energii a nasazení. Jsem přesvědčen, že rektor by měl být schopným administrátorem a odpovědným správcem, ale i tím, kdo předkládá ideje a vize a dokáže inspirovat nejen své okolí. Měl by důstojně reprezentovat univerzitu navenek a důsledně hájit její zájmy a akademické svobody,“ řekl Bareš před svým zvolením. Jeho programové prohlášení si můžete přečíst zde.

martin bares1 870x580 2600972409

Funkční období současného rektorka Mikuláše Beka končí 31. srpna 2019. Masarykova univerzita pod Bekovým vedením dokončila rozvoj své vzdělávací a výzkumné infrastruktury v Univerzitním kampusu Bohunice - otevření pavilonů Středoevropského technologického institutu CEITEC, Centra pro výzkum toxických látek v prostředí Recetox i Centra experimentální, systematické a ekologické biologie Ceseb.

Ve druhém Bekově volebním období začala Masarykova univerzita zlepšovat své mezinárodní postavení ve světových žebříčcích vysokých škol Times Higher Education a Quacquarelli Symonds. V žebříčku Quacquarelli Symonds se v roce 2017 umístila na 551. až 600. místě a byla třetí nejlépe hodnocenou českou univerzitou. V žebříčku Times Higher Education se v roce 2017 posunula mezi školy na 501. až 600. pozici a v rámci České republiky jí poprvé patřilo druhé místo.

Univerzita za Bekova působení výrazně vstupovala i do veřejného života. Od města Brna si v roce 2013 dlouhodobě pronajala kino Scala, které získalo statut univerzitního a vedle standardního promítání filmů hostí i odborné konference, přednášky nebo akademické obřady.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: MUNI