facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Univerzita Palackého navýší stipendia doktorandům. Mladým vědcům nabídne juniorské granty

23. 4. 2018
Univerzita Palackého navýší stipendia doktorandům. Mladým vědcům nabídne juniorské granty

Doktorandi, kteří studují na Univerzitě Palackého v Olomouci, si od května polepší. Škola totiž od 1. května zvýší doktorandská stipendia na 12 200 korun. Univerzita také navíc letos poprvé vyhlásila Juniorské granty, určené na podporu začínajících vědců.

O plošném navýšení doktorandských stipendií rozhodlo ministerstvo v únoru, kdy se rozhodlo zvýšit příspěvek na jednoho doktoranda zasílaný školám ze 7 500 korun na 11 250 korun. Univerzita Palackého (UP) tuto částku ještě navýšila, a to na úroveň minimální mzdy, která je v ČR právě 12 200 korun.

„Jedná se o historicky nejvyšší nárůst příspěvků na stipendia. Považuji to za investici do budoucích vědců a vysokoškolských pedagogů. Chci, aby zkvalitnění doktorských studijních programů a podmínek doktorandů bylo jednou z priorit ministerstva a také vysokých škol do budoucna,“ uvedl při oznámení navýšení ministr školství v demisi Robert Plaga. Názory na plošné zvýšení stipendií se ovšem různí.

Konkrétní výši stipendií pro své doktorandy si stanovuje každá vysoká škola sama. Této možnosti využila UP a zvedla stipendium na 12 200 korun. „Rozhodli jsme se tak ze dvou důvodů. Jednak považujeme doktorandy za jednu z vlajkových lodí každé výzkumné univerzity, a proto je nutné o ně pečovat, jednak je to otázka konkurenceschopnosti. Chytrých, motivovaných mladých lidí, kteří by chtěli dělat vědu, je totiž omezené množství. A my samozřejmě chceme, aby se ti dobří rozhodli pro Univerzitu Palackého. Navýšení stipendia nad rámec přidělených peněz je jednou, nikoli jedinou, z podmínek, jak doktorandy přilákat,“ řekl rektor UP Jaroslav Miller.

Jak dodal, 12 200 korun je ovšem jen minimální částka, kterou budou doktorandi na Univerzitě Palackého každý měsíc dostávat. „Většina z nich ale bude dostávat víc, protože existují zdroje z grantů, různé stipendijní pobídky nebo možnost úvazků na fakultách,“ dodal Miller. Navýšení stipendií bude na UP platit od 1. května a platí pro celou univerzitu. K podobnému kroku se v letošním březnu rozhodla například i Masarykova univerzita.

S úspěšnými doktorandy navíc Univerzita Palackého počítá i po skončení jejich studia. „Ti nejlepší, kteří budou mít vynikající práci, by mohli na univerzitě zůstat a budou mít možnost si požádat o Juniorský grant. Ten jsme letos na jaře vyhlásili zcela poprvé a je určen mladým začínajícím vědcům do 37 let, kteří už dokončili doktorát a chtějí se etablovat ve vědecké komunitě,“ uvedl Jaroslav Miller.

Díky grantu mohou mladí akademičtí a vědečtí pracovníci získat prostředky a pokračovat ve své vědecké práci. Na jeden projekt je možné dostat až čtyři miliony korun. „Grant není určen jen našim bývalým doktorandům, požádat o něj mohou postdoktorandi z celé České republiky. Příští rok chceme tuto nabídku inzerovat i v zahraničí, a získat tak do Olomouce další mladé nadějné vědce. Juniorské granty budeme poskytovat ve třech oblastech – první jsou humanitní a společenské vědy, druhou lékařské vědy a biomedicína a třetí oblastí jsou přírodní vědy, matematika a informatika,“ doplnil rektor UP.

 

Autor: Ivana Pustějovská

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci

Text byl redakčně upraven.