Časopis Times Higher Education zpracoval nejčerstvější data Evropské výzkumné rady a zjistil, že švýcarské výzkumné instituce aktuálně zaměstnávají 65 nositelů ERC grantů, přestože grant Evropské výzkumné rady získalo pouze 29 švýcarských vědců. Podobně úspěšná v získávání nejlepších vědeckých mozků je i Velká Británie. Britským vědcům se podařilo získat 105 ERC grantů, ale v britských institucích se v současnosti pracuje na 180 takových grantech. Panují ale obavy, zda bude úspěch Británie pokračovat i po brexitu. K dalším lákavým zemím pro výzkumníky patří také Francie a Nizozemsko.
Zdroj: Times Higher Education
Nejhůře v tomto směru dopadla Itálie. Italští vědci aktuálně získali 92 grantů Evropské výzkumné rady, ale v Itálii se v současné době pracuje pouze na 45 ERC grantech. Časopis uvádí, že z 650 italských vědců, kteří kdy získali ERC grant, jich ho téměř tři sta řešilo mimo Itálii a z toho 88 ve Velké Británii. Britští vědci naproti tomu v Itálii pracovali pouze na dvou ERC projektech. I proto italské úřady plánují různé změny, které by ze země udělaly atraktivnější destinaci pro výzkum.
Nejvyrovnanější zemí je z tohoto hlediska Belgie. Belgičtí vědci aktuálně obdrželi 29 ERC grantů a stejný počet na nich zde také pracuje. Podobných výsledků dosahuje i Německo a Izrael. O ERC grantech řešených v České republice, i o Češích, kteří tyto granty získaly pro zahraniční instituce, si můžete přečíst zde.
Celou zprávu si můžete přečíst zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Times Higher Education
Letos obdrželi ERC Starting Grants i dva Češi, třem českým vědcům se tento rok podařilo také získat ERC Consolidator Grants. Podívejte se i na studii, která hodnotila kvalitu vědeckých výsledků ERC grantů.