facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vysoké školy s největším procentem mezinárodních studentů a badatelů

2. 2. 2020
Vysoké školy s největším procentem mezinárodních studentů a badatelů

Jaké univerzity lákají nejvíc mezinárodních výzkumníků, učitelů a studentů? Nový žebříček společnosti Times Higher Education nabízí přehled světových univerzit, které se vyznačují nejvyšším stupněm internacionalizace.

Jedním z významných indikátorů kvality univerzitních institucí je poměr mezinárodních studentů a badatelů, kteří na školy přicházejí a úroveň provázanosti místního výzkumu s institucemi ze zahraničí. Nový žebříček společnosti Times Higher Education (THE) se zaměřil právě na tyto indikátory – kombinuje poměr mezinárodních studentů a zaměstnanců vůči domácím, spoluautorství vědeckých publikací s výzkumníky z jiných států a skór mezinárodní pověsti, který společnost také sestavuje. Na tomto základě THE sestavil žebříček dvou stovek světových univerzit, které se vyznačují nejvyšším stupněm internacionalizace. Žádná s českých univerzit se do seznamu nedostala.

Hned první dvě příčky obsadily školy z Hongkongu. Na prvním místě se umístila City University of Hong Kong. Má více než 400 výměnných partnerských institucí z 44 zemí světa. Hned za ní se na druhém místě umístila University of Hong Kong, která minulý rok žebříčku vévodila. Jedním z cílů této univerzity je stát se „globální asijskou univerzitou“. Plánuje umožnit až polovině všech svých studentů během studia dvakrát vycestovat do zahraničí. Z celkového počtu 20 000 studentů jich 8000 pochází ze zahraničí. Výuka zde probíhá výhradně v angličtině.

Nakolik se podaří hongkongským univerzitám umístění na předních příčkách žebříčku udržet vzhledem k aktuálním dramatickým událostem ve městě, zůstává otázkou. Z pevninské Číny se v žebříčku nejlépe umístila Pekingská univerzita, a to až na 109. místě.

Po dvou hongkongských univerzitách třetí příčku v novém žebříčku společně obsadily dvě vysoké školy ze Švýcarska. École Polytechnique Fédérale de Lausanne má pověst špičkové technické školy, která láká studenty z celého světa. Spolu s ní se umístila také světoznámá ETH Zurich. Celkově má tato univerzita na 19 000 studentů z více než 120 zemí světa.

Z tradičně silných anglosaských univerzit se v žebříčku mezinárodních škol nejlépe umístila Imperial College London, která získala šestou příčku. University of Oxford získala sedmé místo, které sdílí s National University of Singapore. Z amerických univerzit se nejlépe umístil Massachusetts Institute of Technology, podařilo se mu nicméně získat až 28. příčku. Před ním se umístily školy z Austrálie, Kanady i Irska.

Česká vysoká škola se neumístila v žebříčku žádná. Z geograficky nám nejbližších škol se výborně umístila University of Vienna, která získala dokonce třináctou příčku v seznamu.

Na prvních deset nejúspěšnějších škol se podívejte níže:

most international unis

Celý žebříček je pak dostupný zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Times Higher Education