facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc

4. 3. 2019
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc

V Olomouci se ve dnech 23. až 28. dubna 2019 uskuteční 54. mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Těšit se můžete nejen na filmy, ale i na workshopy, hudební vystoupení a zajímavé hosty. Přijede evoluční biolog Richard Dawkins nebo egyptolog Zahi Hawaas.

IFF blackMezinárodní festival populárně-vědeckých filmů pořádá Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966. Během této doby se z malé, uzavřené akce stala jedna z největších vzdělávacích událostí v Evropě.

Mezi témata, která mají na festivalu své místo, patří například vesmír, výzkum pozemských oceánů a globální oteplování nebo vývoj robotiky a umělé inteligence. V minulých letech se diskutovalo i o postavení žen ve vědě a společnosti, lidské závislosti nebo třeba o důležitosti sci-fi žánru pro popularizaci vědy a o mnohých dalších zajímavých tématech, která rezonují světem vědy.

Letos se návštěvníci mohou opět těšit na zajímavé hosty. Jedním z nich bude nejvýznamnější evoluční biolog současnosti, autor knih Boží blud (The God Delusion, 2016) či Sobecký gen (The Selfish Gene, 1976) a popularizátor svého oboru Richard Dawkins. Do Olomouce se vrátí po čtyřech letech, spolu s teoretickým fyzikem Lawrencem Kraussem tehdy vedli dialog před kompletně zaplněným Kinem Metropol.

 DSC7896

Dalším velkým jménem, které festival navštíví, bude scénárista a showrunner Michael Hirst. Ten stojí za populárním seriálem Vikingové (Vikings, 2013). Na oslavu 100. výročí české egyptologie pořadatelé i toto téma zařazují do letošního programu. Pozvání přijal egyptský Indiana Jones Zahi Hawass. Archeolog, egyptolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta. Ten je díky častému vystupování v dokumentech jedním z nejznámějších popularizátorů svého oboru. Více o slavných osobnostech, na které se letos můžete těšit, čtěte zde.

Organizátoři si dávají záležet také na doprovodném programu, v rámci kterého na návštěvníky čeká zajímavý hudební program - do Olomouce přivádí významné interprety světové alternativní scény.

Více informací o festivalovém programu, průběhu i akreditaci najdete na afo.cz.

 

Autor: Vědavýzkum (SA)

Zdroj: AFO

 


Podívejte se, jaký byl 52. a 53. ročník festivalu.