facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

V roce 2016 bylo domácími přihlašovateli podáno u Úřadu průmyslového vlastnictví 792 patentových přihlášek. Téměř čtvrtina pochází z vysokých škol. Celkem 180 českých přihlášek také usiluje o získání ochrany v zahraničí podle smlouvy o patentové spolupráci (PCT).

30. 3. 2017

Vědavýzkum.cz

Ve druhém článku o ochranných známkách ukážeme náležitosti podání přihlášky a průběh řízení. Podíváme se také na to, co je to mezinárodní ochranná známka a jak přihlásit ochrannou známku do zahraničí.

18. 3. 2017

ÚPV

Přinášíme první díl seriálu Úřadu průmyslového vlastnictví. V prvním článku o ochranných známkách a jejich právní ochraně ukážeme, co může být ochrannou známkou, kdo si jí může přihlásit a které označení naopak do rejstříku ochranných známek zapsat nelze.

10. 3. 2017

ÚPV

Důležitou součástí každé smlouvy o společném výzkumu je také právní doložka. V právní doložce jde o určení orgánu, který bude spor rozhodovat, a uplatnitelného hmotného a procesního práva, které by bylo případně užito při řízení o vzniklém sporu. Přichází dále v úvahu dohoda o jazyku sporného řízení a místě, kde bude řízení probíhat.

19. 2. 2017

Karel Čada

Z údajů Centra transferu technologií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), které se zabývá průmyslově-právní ochranou výsledků výzkumu a vývoje, vyplývá, že zaměstnanci UTB podali za rok 2016 celkem 20 přihlášek patentů a užitných vzorů na výsledky své práce. Zároveň to bylo poprvé, kdy se jim podařilo uspět s přihláškou průmyslových práv i mimo Evropu.

17. 2. 2017

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Vychytralci, kteří se snaží vylákat peníze nemorální cestou, se nevyhýbají bohužel ani oblasti duševního vlastnictví. Jejich důmyslnou metodou není krádež ochranné známky či patentu jako takových, ale vydávání se za instituci podobnou některé z oficiálních. Podvodníci si účtují poplatky za zápis do právně bezcenného registru.

14. 2. 2017

ÚPV

Smlouva o společném výzkumu by měla obsahovat několik základních částí. Kromě úvodních ustanovení jsou to především části pokrývající oblast duševního vlastnictví. Dalšími důležitými body jsou publikace výsledků projektu, utajení a také podmínky vypovědi a ukončení smlouvy.

12. 2. 2017

Karel Čada

ESA Business Incubation Centre pořádá dne 22. února v Prague Startup Centre seminář a otevřenou debatu na téma práva duševního vlastnictví.

8. 2. 2017

ESA BIC

Naprosto zásadní součástí smlouvy o společném výzkumu jsou pasáže, které se týkají vzniku a ochrany duševního vlastnictví. Jde především o využití dřívejších práv, poznatků a znalostí partnerů a vlastnické vztahy k nově vytvořeným předmětům nehmotné povahy.

5. 2. 2017

Karel Čada

V rámci výstavní expozice Úřadu průmyslového vlastnictví na Veletrhu Věda Výzkum Inovace 2017 se ve dnech 1. a 2. března uskuteční dvě doprovodné akce - informační seminář o průmyslových právech a soutěž pro středoškoláky.

2. 2. 2017

ÚPV