
Názory a komentáře
Univerzitní asociace UNICA, kterou již tvoří 56 univerzit ze 41 metropolí, měla svoji výroční konferenci v Dublinu, kde se vedly debaty o pomoci Ukrajině, vysokoškolských zkušenostech z pandemie covidu i vizích pro budoucí udržitelný rozvoj. Univerzitu Karlovu v Irsku reprezentovala Markéta Křížová, prorektorka UK pro zahraniční záležitosti, která v článku shrnuje dění na konferenci.
Univerzita Karlova
Jak vysoký plat můžou očekávat absolventi doktorského studia? Jak moc se jeho výše liší od absolventů magisterského studia a kde oba typy absolventů nachází uplatnění? To vše zjistíte v nové analýze Národního vzdělávacího fondu, která vychází ze šetření Absolvent 2018 realizovaném Centrem pro studium vysokého školství.
Národní vzdělávací fond
O tom, co je to Proof of Concept a k čemu slouží si můžete přečíst v článku Petra Kubečka a Růženy Štemberkové, který vyšel v aktuálním vydání časopisu AULA. To vydalo Centrum pro studium vysokého školství ve spolupráci se spolkem Transfera.cz.
Centrum pro studium vysokých škol
S novelou zákona o zdravotním pojištění pro cizince žijících v České republice ze zemí mimo Evropskou unii se zkomplikoval život mimo jiné i mnoha vědcům a vědkyním. Přečtěte si zkušenosti zahraničních výzkumníků nejen z Biologického centra Akademie věd, které pro portál Vědavýzkum.cz zprostředkoval Tomáš Mozga.
Tomáš Mozga
Na otázku, co to vlastně je transfer a komercializace výsledků vědeckého bádání a jak do tohoto procesu vstupuje Evropská unie, odpovídá článek Aleše Vlka a Mateje Klimana z aktuálního čísla časopisu AULA, které vydává Centrum pro studium vysokého školství.
Centrum pro studium vysokého školství
Jak je to s právem v transferu technologií v České republice, co vlastně znamená duševní vlastnictví nebo proč má open science dvojí tvář? To a mnohé další se dozvíte v článku Matěje Búřila, vedoucího právního oddělení Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity, který napsal pro aktuální vydání časopisu AULA.
Centrum pro studium vysokého školství
Jan Hladký z Ústavu informatiky Akademie věd ČR a zakládající člen neformální iniciativy Sustainable Academy pro udržitelnost na Akademii věd ČR se ve svém článku věnuje akademické mobilitě a internacionalizaci. Jaká jsou úskalí mobility a proč je třeba od sebe oddělit pojem mobility a internacionalizace?
Jan Hladký
Hlavním tématem letošní konference 5. národní den velkých výzkumných infrastruktur (na půdě MU, respektive CEITEC MU proběhla také její edice v roce 2017) bylo financování. Není divu, protože současný rámec financování doběhne na konci roku 2022 a je zapotřebí rozhodnout, jak bude financování infrastruktur vypadat v nadcházejících letech.
Ondřej Hradil
Do začátku historicky druhého českého předsednictví v Radě EU zbývá méně než pět měsíců. Jedná se o velmi prestižní příležitost pro naši zemi, kdy můžeme na mezinárodní scéně prokázat jak své organizační schopnosti, tak politickou vyzrálost. Velmi vítám jednoznačnou politickou podporu předsednictví ze strany vlády Petra Fialy, která je základní podmínkou úspěchu.
Martina Bareš
Motivace je zásadní podmínkou tvořivosti člověka bez ohledu na jakoukoliv činnost. Pochopitelně to platí i ve vědě. Nebýt přirozené a někdy až dětinské zvědavosti a zvídavosti vědců, nikdy by nevznikla dlouhá řada objevů, nápadů a vynálezů.
Martin Fusek