facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

O novém hodnocení výzkumných organizací, transferu technologií, financování české vědy po roce 2020 i institucionální akreditaci jsme mluvili s rektorem VŠCHT Karlem Melzochem, který školu řídí již druhé funkční období.

7. 2. 2018

Vědavýzkum.cz

Jak funguje transfer poznatků a technologií na univerzitě? Redakce portálu Vědavýzkum.cz mluvila s Hanou Kosovou, ředitelkou Centra pro přenos poznatků a technologií na Univerzitě Karlově, o službách, které centrum nabízí, o úspěchu projektu v programu GAMA i o překážkách, kterým oblast transferu stále čelí.

30. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Bývalého místopředsedu vlády pro vědu, výzkum a inovace a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jsme požádali o jeho názor na působení dnes již zrušené Sekce pro vědu, výzkum a inovace na Úřadu vlády i restrukturalizaci, kterou provedla nová vláda pod vedením Andreje Babiše.

22. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Úspěšná česká biotechnologická firma Contipro se spojila se špičkovými vědci z Univerzity Pardubice při vývoji unikátních krytů ran na bázi kyseliny hyaluronové. Materiál prochází v současné době navazujícím testováním ve firmě Contipro s cílem definovat konkrétní aplikace pro využití ve farmaceutickém průmyslu.

16. 1. 2018

Univerzita Pardubice

Do čela Univerzity Palackého v Olomouci byl už podruhé zvolen Jaroslav Miller. Redakce portálu Vědavýzkum.cz s ním mluvila o systému doktorského studia, postavení společenských a humanitních věd a budoucnosti vzdělávání.

3. 1. 2018

Vědavýzkum.cz

Technologická agentura ČR (TAČR) intenzivně podporuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem ve výzkumu, vývoji a inovacích. Redakce portálu Vědavýzkum.cz mluvila o budoucích plánech TAČR, různých typech finančních nástrojů i aplikovaném výzkumu po roce 2020 s jejím předsedou, Petrem Očkem.

21. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

S Michalem Pazourem, manažerem projektu VATES - Věda a technologie pro společnost, jsme mluvili o využití dat pro strategické rozhodování při tvorbě politiky výzkumu a vývoje. Spolu se svými kolegy se snaží propojovat data z různých informačních zdrojů a následně tato data v uživatelsky přívětivé formě vizualizovat.

19. 12. 2017

Vědavýzkum.cz

Rodačka ze Zlína procestovala díky výzkumu celý svět. Zpátky domů ji přilákaly lasery v Dolních Břežanech financované z fondů Evropské unie. Po novém roce o ní bohužel zase přijdeme – přesouvá se do Drážďan, kde bude zakládat a povede vlastní výzkumnou skupinu studující stavy hmoty ve vesmíru. O důvodech, proč tomu tak je, jsme si povídali při udělování Cen TA ČR.

1. 12. 2017

Martin Podařil

Jiří Málek, nově zvolený rektor Univerzity Pardubice, se dlouhodobě věnuje problematice hodnocení vědy. V současné době se jí zabývá v rámci pracovní skupiny České konference rektorů, která má za úkol připravit hodnocení vysokých škol v souladu s novou Metodikou 2017+. Nejen na hodnocení jsme se ho ptali v následujícím rozhovoru.

28. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Biolog se specializací na genové regulace Peter Gruss je slavný vědec a snad ještě slavnější ředitel. Když se v roce 2002 stal prezidentem Společnosti Maxe Plancka, německá média o něm psala jako o šéfovi v „americkém stylu“, o „skromně vystupujícím géniovi“.

20. 11. 2017

AV ČR