facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

V rozhovoru s novým předsedou Grantové agentury ČR Jaroslavem Kočou jsme mluvili o tom, co nového GA ČR chystá, i o tom, jak se pandemie koronaviru dotkla české vědy. Prozradil také, jakým způsobem chce GA ČR přispět ke zvýšení kompetitivnosti české vědy v zahraničí.

8. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

Martin Bareš má za sebou téměř třetinu svého funkčního období na pozici rektora Masarykovy univerzity. Přestože se většinu té doby musel potýkat s nečekanými překážkami a nároky, které na univerzitu klade epidemie koronaviru, daří se mu plnit i programové prohlášení. V rozhovoru shrnuje své dosavadní působení v čele univerzity, uplynulý rok 2020 a také budoucnost MUNI.

7. 1. 2021

Masarykova univerzita

Kancelář amerického námořnictva pro globální výzkum v Praze nedávno oslavila deset let činnosti. Za zajímavým příběhem, spojeným s podporou nejen české, ale také vědy ve střední a východní Evropě, se v rozhovoru ohlíží její nejdéle sloužící vědecký ředitel, Stephen O’Regan.

6. 1. 2021

Luděk Moravec

S generálním ředitelem Siemens ČR, členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace a významným propagátorem digitalizace českých firem Eduardem Palíškem o spolupráci českých firem s akademickou sférou, cestě za větší konkurenceschopností i jiném způsobu vedení univerzit.

4. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

S Eduardem Petiškou a Tomášem Gavlasem, zakladateli agentury Sciencecom Agency, jsme hovořili o tom, jak by měla vypadat komunikační strategie u moderních vědeckých institucí a proč by se vědci měli snažit šířit výsledky své práce.

2. 1. 2021

Vědavýzkum.cz

S advokátem Davidem Karabcem jsme si povídali o přístupu k duševnímu vlastnictví ze strany akademické sféry i průmyslu, o důležitosti transferu znalostí a také o mediaci jakožto možnosti, jak řešit spory v oblasti duševního vlastnictví mimosoudní cestou. Řeč byla i o vzniku nového centra, které se má zaměřit právě na otázku mediace.

31. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Druhý ročník celostátní soutěže bakalářských a diplomových prací v oblasti životního prostředí Czech Envi Thesis vyhrála Anna Tabášková, absolventka bakalářského oboru psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Její bakalářka Don´t be mean, just go green! (Nebuď zlý, raději zelený!) se věnuje stimulům, které vedou k větší tendenci třídit odpad.

26. 12. 2020

UPOL

V pokračování rozhovoru Lukáše Kačeny s členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace a poradkyní premiéra Rut Bízkovou o Národní politice výzkumu, vývoje a inovací se dočtete, co očekává od plánovaného posílení institucionálního financování, kdo skutečně koordinuje a řídí vědní politiku v Česku, a jak se daří komunikovat ji s veřejností.

21. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

S koncem letošního roku odchází z funkce prvního místopředsedy a zároveň člena Rady pro výzkum, vývoj a inovace Petr Dvořák. K této příležitostí vám přínášíme velký bilanční rozhovor. Proč se rozhodl z Rady odejít? Co se během jeho funkce podařilo zlepšit a na čem naopak ještě Rada musí zapracovat? Na tyto a další otázky odpovídá Petr Dvořák v rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz.

19. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Co nového obsahuje Národní politika výzkumu, vývoje a inovací? Jak vlastně probíhá či neprobíhá diskuse o dlouhodobém směřování české vědní politiky? A co to znamená z hlediska organizace systému výzkumu, vývoje a inovací a jeho financování? Nejen na to se ptá Lukáš Kačena členky Rady pro výzkum, vývoj a inovace a poradkyně premiéra Rut Bízkové.

14. 12. 2020

Lukáš Kačena