facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Střípky inspirace, které do sebe zapadají a vytvářejí obrázek úspěšné projektové strategie a leadershipu. Podle Petry Vaculíkové není excelence o talentu, ale o přístupu a tvrdé práci. Za úspěch považuje, když ji práce baví a přináší jí radost. Nadšení a kreativitu považuje za důležitější než mnohaletou zkušenost. Lidem ve svém týmu umožňuje dělat práci, které je baví. Věří, že spolupráce a sdílení je více než konkurence a soutěživost. Při obhajování nápadů, za kterými si stojí, se nebojí „jít na krev“ a když říká, že získání ERC grantu už pro ni není otázkou „jestli“ ale „kdy“, věříme jí to. Hoří a zapaluje. Kdo naposled zapálil vás?

3. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0gGIivb9GF4JYSVZ8q6QtF

Na svých cestách po republice dorazil 19. dubna podcast Přepište dějiny do Chomutova. Došlo na rodáky české i německé, poválečné vysídlení, zemi Františka Josefa a další témata.

3. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1CqtZtqdYQLO6wldOfubcN

Program Horizont Evropa má problémy se začleňováním zemí mimo EU a již odstartovalo vyjednávání o podobě nového rámcového programu pro evropskou vědu. Čínští komunisté budou nyní cenzurovat i chatboty s AI. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý duben.

3. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Technologické centrum Praha ve svém pravidelném přehledu informuje o vzniku interaktivní vizualizace výzkumných organizací zapojených do společných národních projektů v letech 2018 – 2022, rozebírá otázky týkající se získávání partnerů a financování s EIT Manufacturing, a zmiňuje také zahájení projektu NCP4HE programu Horizont Evropa, jehož cílem je zkvalitnit spolupráci národních kontaktních míst.

3. 5. 2023

Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objasnili vliv bílkoviny expansinu na růst kořenů rostlin. Výsledky studie, která vznikla ve spolupráci týmu vědců z institucí z České republiky, Francie, Německa, Rakouska a Ruska, byly publikovány v prestižním časopise Plant Physiology. Závěry studie by mohly vést ke zlepšení rostlinné produkce a ke zvýšení odolnosti rostlin vůči stresu.

3. 5. 2023

CEITEC

V tomto kratším dílu s Karolínou Bretovou prozkoumáme: - kdy je lepší nervy podvázat a kdy přestřihnout - čím se řídí etika výzkumu na zvířatech - proč se obarvují tkáně - jak pracovat s děláním chyb.

2. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/23tMxhX0Pbbuo6UPK4ta11

Bazilika San Clemente, římský kostel ve čtvrti Laterano, ve svém podzemí ukrývá pro českého diváka možná překvapivou fresku. V zástupu postav není zobrazen nikdo jiný než Svatý Cyril, věrozvěst, který podle národních legend spolu se svým bratrem přinesl křesťanství do českých zemí. Světci Cyril aMetoděj, v našich končinách po staletí oslavovaní jako bratři věrozvěsti a patroni národa, byli totiž ve skutečnosti především evropskými intelektuály s mezinárodním rozhledem. Co dělali Cyril s Mětodějem v Římě? Jak vypadalo město, do nějž ve druhé polovině 9. století vstoupili? A proč mohou být oba bratři s trochou nadsázky považováni za jedny z průkopníků archeologie?

2. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/2GYFOfcxrtp0tCSxDNimww

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Trvale udržitelný rozvoj a rovné příležitosti jsou předmětem častých debat. Jak se uvádí do praxe Univerzita Karlova? Proč je UK Point mnohem víc, než jen studentská kartička? Jakou konkrétní podporu a služby dokáže nabídnout Centrum Carolina? V jakým případech se na ně mohou studenti obracet? O těchto a dalších souvislostech hovoří členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj Marie Vymazalová. Ptá se Luboš Veverka.

2. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0bZCTy3cR8osS7JrXWfK8V

Ve středu 7. června 2023 se od 9 do 11 hodin uskuteční tradiční setkání zástupců vysokých škol a výzkumných center REGON. Tématem červnového setkání budou grantové možnosti a novinky Agentury pro zdravotnický výzkum ČR. Akce bude probíhat hybridně.

2. 5. 2023

Masarykova univerzita

Vědecká spolupráce mezi Evropskou unií a Ruskou federací se od invaze na Ukrajinu výrazně zhoršila. Jak se Eric J. Novotny, expert společnosti CRDF Global a odborník na bezpečnost vědeckých dat, dívá na evropský výzkum v kontextu bezpečnostní krize? A v čem se liší bezpečnostní politiky dat v USA a Evropě?

2. 5. 2023

Vědavýzkum.cz