facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Chcete se stát hvězdou vědeckého nebe a zazářit na jedné z nejstarších mezinárodních vědeckých soutěží? Pak je soutěž FameLab právě pro Vás! Projekt FameLab byl zahájen v roce 2004 a brzy si získal celosvětovou popularitu. V České republice se letos koná 13. ročník. Přihlášky se podávají do 31. května 2023.

27. 4. 2023

Univerzita Karlova

Druhý díl podcastu Ta-meri od Českého egyptologického ústavu FF UK. Hostem je aktuální ředitelka ústavu, dr. Renata Landgráfová. Mluvíme o tom, jaké to je být ve vedoucí pozici, co by ráda změnila, o výzkumu šachtových hrobek v Abúsíru, jejím nynějším bádání, o práci v Egyptě a o jejich zájmech mimo egyptologii.

26. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/0GmtD6MXIDnXhMpsb1YlyR

Pomalu se začínají sbíhat nápady na ty, kteří by si od prezidenta zasloužili nějaké to vyznamenání. Vezmou to někteří tentokrát nebo budou zásadoví? Nebo jim vadil jen Miloš Zeman? A dostanou to Mašíni? A nebude se opakovat skandál s Bradym? A co Jan Tleskač? Jak jde v Čechách o medaile, neznáme bratra. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak po čase zase zalistujeme několika knihami, které nás v poslední době oslovily.

26. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3ZDF6g5nAVTX85nqNGmyO1

Podle nedávné studie se za posledních 70 let dramaticky snížila schopnost vědců přinášet skutečně nové, neotřelé poznatky. A to navzdory vysoké poptávce po převratných teoriích, inovacích a technologiích, která se promítá i do politického slovníku. Odkud se pojem převratnosti vzal a jaké konsekvence do výzkumu přináší?

26. 4. 2023

Vědavýzkum.cz

V Praze byla 18. 4. 2023 zahájena osvětová kampaň Evropské komise ke zhodnocování znalostí. Během konference účastníci diskutovali, co vše je možné chápat pod termínem „zhodnocování znalostí” a jak s tímto konceptem pracovat lépe v podpoře výzkumu, vývoje a inovací. Akci pořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy s Technologickou agenturou ČR, Domem zahraniční spolupráce a Generálním ředitelstvím Evropské komise pro výzkum a inovace.

26. 4. 2023

První ročník mezinárodní konference Prague.bio nabídne ojedinělé setkání zástupců vědy a byznysu, kteří si vymění své zkušenosti z vývoje nových léčiv, diagnostiky, medicínských technologií a dalších oblastí biotechnologií. Akce má podporu české vlády a vystoupí na ní uznávané kapacity ze světa farmacie. Konat se bude 26. září 2023.

26. 4. 2023

IOCB Tech

Možnosti léčby onkologických onemocnění krve s využitím „zabijáckých buněk“ budou společně zkoumat Ústav hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) a The Finnish Red Cross Blood Service. Specifický typ bílých krvinek umí najít nádorovou buňku a zničit ji. Cílem mezinárodní spolupráce je vyžít tuto vlastnost při léčbě.

26. 4. 2023

Ústav hematologie a krevní transfúze

V Olomouci začíná mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Pořádá jej Univerzita Palackého v Olomouci (UP), hlavním tématem letošního 58. ročníku je ECHO. Motiv ozvěny podtrhuje popularizační roli festivalu, který zdůrazňuje potřebu spolupráce napříč vědními obory a během nějž rezonují vědní poznatky.

25. 4. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Jak nejefektivněji nakupovat potraviny tak, abychom zbytečně neplýtvali? Jaký vliv má na plýtvaní inflace a zdražování? A co je cílem iniciativy Zachraň jídlo? Nejen o tom byl rozhovor s Annou Strejcovou, která vystudovala Institut komunikačních studií a žurnalistiky a před 10 lety spoluzaložila iniciativu Zachraň jídlo. Rozhovory s absolventy nově moderuje Marek Sedláček, student žurnalistiky na FSV UK.

25. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1MBUQzxW6wBQU5NpiHQyGE

Co bychom neměli opomenout při přípravě na pracovní pohovor? Jaká povolání jsou momentálně "in" na trhu práce? A připraví nás nástup umělé inteligence o zaměstnání? Kde se dá zjistit, které pozice jsou jejím nástupem nejvíce ohrožené? To a mnoho dalších odpovědí nabídne dnešní host doktorka Kateřina Drahotová z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

25. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3IIx6QkN0bsjua3khe4qKt