facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Ve středu 3. května 2023 se od 9 do 11 hodin uskuteční tradiční setkání zástupců vysokých škol a výzkumných center REGON. Tématem květnového setkání bude projektová podpora a příklady její dobré praxe. Akce bude probíhat hybridně.

18. 4. 2023

Masarykova univerzita

Nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí nastaví strategický směr české vědy a výzkumu na dlouhá desetiletí. Vytvoří dosud chybějící legislativní podmínky pro transfer znalostí a technologií a umožní tak rozvinout potenciál Akademie věd a dalších výzkumných organizací. Nezbytná bude i veřejná diskuse o nových Národních prioritách orientovaného výzkumu. Na úvod Akademického sněmu to dnes zdůraznila Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR.

18. 4. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

ChatGPT (GPT) je jednou z nejdiskutovanějších novinek posledních let (již přes 100 milionů uživatelů); o zdrojích informací GPT je však známo méně. Z tohoto důvodu jsme provedli studii zaměřenou na zdroje informací v rámci environmentální vědy. Účelem naší studie je odpovědět na výzkumnou otázku: „Cituje ChatGPT primárně nejcitovanější publikace v environmentální vědě?“

18. 4. 2023
Eduard Petiška
Array
(
)

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nezmeškejte přihlašování do prvních výzev EIT Kultura & Kreativita a do soutěží Evropské rady pro inovace. Přečtěte si také novou studii týkající se společných evropských diplomů nebo jak Evropská komise podporuje ukrajinskou vědeckou komunitu. Dozvíte se také o tom, jak může vaše instituce oficiálně podpořit iniciativu Nového evropského Bauhausu.

18. 4. 2023
CZELO
Array
(
)

VŠB – Technická univerzita Ostrava se může pochlubit dalším evropským patentem. Ten získali vědci z Katedry fyziky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, kteří se v posledních letech věnovali problematice tzv. povrchových vln. Patent obdržel senzor, který pomůže v medicíně i životním prostředí.

18. 4. 2023

VŠB - Technická univerzita Ostrava

Společnost alevia pořádá v rámci komplexního vzdělávacího programu 2022/2023 modul 11, který se bude věnovat tématu financování výzkumu, vývoje a inovací. Dvoudenní workshop se uskuteční 23. – 24. května 2023 v Hradci Králové.

18. 4. 2023

alevia

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Co je největším problémem současného studijního informačního systému? Proč si na nový ještě několik let počkáme? Jak ovlivní umělá inteligence studium na univerzitách? Zaznamenala UK kybernetické útoky v souvislosti s konfliktem na Ukrajině? Problematiku rozebírá prorektor pro informační technologie Tomáš Skopal. Ptá se Luboš Veverka.

17. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/6jdD2uK3BbebyfUXB1z19p

Může být i 21. století stoletím velkých objevů? Pliska, dnes malá vesnice na východě Bulharska, patří mezi vůbec největší evropské archeologické lokality. Už více než sto let zde archeologové zkoumají ruiny raně středověkého města, sídla bulharských chánů, které svou rozlohou převyšovalo i byzantskou Konstantinopol. Moderní archeologické metody nyní umožňují prozkoumat tuto ztracenou metropoli v rekordně krátkém čase a už nyní přináší skutečně pozoruhodné výsledky.

17. 4. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4nC81FmWeQiUCwhtbT3GS4

Je mu 43 let a je držitelem 4 ERC grantů. Od ledna působí v brněnském Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kde aktuálně buduje svůj výzkumný tým. V rozhovoru jsme hovořili nejen o tom, co ho na ICRC přivedlo, ale také o důležitosti vědecké mobility nebo psaní ERC projektů.

17. 4. 2023

Vědavýzkum.cz

Slovensko se začíná výrazněji orientovat na podporu vědy, výzkumu, inovací a vzdělávání. Do rozvoje a využití lidského kapitálu chce v nejbližších letech investovat celkem 2,6 mld. eur. Zatím ale zemi chybí jednotná strategie i vědeckovýzkumná centra.

17. 4. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR