facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Reakce bromu s hliníkem nebo baňka zachycená tak, že spíše než výzkum připomíná umělecký objekt. Devátý ročník soutěže Věda fotogenická dokazuje, že bádání přináší nejen nové poznatky, ale i působivý estetický rozměr. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 90 autorů a autorek, porota i veřejnost vybírala vítěze z 244 fotografií.

30. 11. 2022

Akademie věd ČR

Ekonom Jan Švejnar založil před 30 lety CERGE-EI, společné pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studia Univerzity Karlovy. Vede také nezávislý-think tank IDEA, který pod hlavičkou CERGE-EI připravuje studie jako podklad pro tvorbu veřejných politik. Jak může ekonomický výzkum ovlivňovat hospodářství? V čem se liší přístup k ekonomii v postkomunistických státech a v USA, kde česko-americký vědec také působí? 

29. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/0pnDM33IQlhIvLYlbxm7Ak

Číně se ve vědeckých vodách poslední roky velmi daří. Nedávná analýza ukázala, že země poprvé předstihla Spojené státy americké v počtu nejcitovanějších vědeckých prací. I přes nezanedbatelné úspěchy však čínský výzkum i nadále čelí řadě strukturálních problémů.

29. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu (CZELO) informuje o letošních úspěšných vědcích v soutěži ERC Starting Grants, o auditu a synergiích mezi programem Horizont 2020 a strukturálními fondy či o novinkách v oblasti výzkumných misí EU.

29. 11. 2022
CZELO
Array
(
)

Druhé vydání brožury „Technologie, laboratoře, přístroje“ představuje rozšířený výběr inovativních technologií pro transfer a nabízí i využití unikátních akademických laboratoří a zařízení. Novinka navazuje na výstupy Portálu transferu AV ČR a jeho databáze technologií a přístrojů. Detail nabídek pak přinášejí přehledně strukturované produktové listy obsahující i kontakty na vědecké týmy.

29. 11. 2022

Akademie věd ČR

V pondělí 28. listopadu 2022 akademický senát Ostravské univerzity zvolil nového kandidáta na rektora. Stát by se jím měl Petr Kopecký z katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity, který ve volbě získal 23 hlasů.

29. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Přestože Řím a Moskvu dělí tisíce kilometrů, ve dvacátých letech 16. století píše pskovský mnich Filofeus, že právě Moskva je „třetím Římem“. Řím a Konstantinopol, bývalá epicentra křesťanské věrouky, se z jeho pohledu odklonila od pravé víry, nebo byla v té době pod nadvládou osmanských Turků. Rodící se Ruské carství tak mělo být poslední baštou pravých, pravoslavných křesťanů a symbolickým dědicem Římské říše, která byla od nepaměti spojená se zárukou křesťanských hodnot.

28. 11. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/05aibokGiyQ2zxl9YgKPGH

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Svatopluk Kapounek z Mendelovy univerzity v Brně se před několika měsíci stal prorektorem pro tvůrčí činnost. Společně jsme si povídali o hodnocení v rámci Metodiky 2017+, transferu technologií na Mendelově univerzitě nebo etice výzkumu.

28. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Jako první na světě přišla společnost Stimvia s funkční léčbou prostřednictvím neinvazivní neuromodulace, díky které je možné bez léků a operací účinně stimulovat hluboké struktury v mozku. Oceněná technologie navazuje na práci českých vědců.

28. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR vyhlašují další ročník výzvy v programu Barrande Fellowships, který je určen na podporu mobility doktorandů mezi Českou republikou a Francií. Zájemci se mohou hlásit do 12. února 2023.

28. 11. 2022

Francouzský institut v Praze