facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Czexpats in Science pořádá předvánoční setkání, které proběhne v úterý 13. prosince od 17 hodin prezenčně v Praze v Bakala Foundation Student Hub, nebo online.

6. 12. 2022

Czexpats in Science

V rozhovoru s Irenou Rektorovou, lékařkou a přednostkou Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), společného pracoviště Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU), jsme hovořili nejen o tom, jak se řídí – v Česku unikátní – výzkumná instituce, která kombinuje výzkum s přímou péčí o pacienty. Ptali jsme se také na řešení projektu z programu EXCELES a došlo i na to, jak přilákat talentované zahraniční vědce.

6. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Tablety a mobilní telefony jako součást moderního pojetí výuky. To je realita, s níž je možné se setkat na olomoucké Základní škole Heyrovského, kde v těchto dnech začalo pilotní testování aplikace Glitr. Na jejím vývoji se podíleli odborníci z Pedagogické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

6. 12. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Společnost alevia pořádá v rámci komplexního vzdělávacího programu 2022/2023 modul 7, který se zaměří na tematiku spolupráce výzkumných organizací s aplikační sférou. Dvoudenní workshop se uskuteční 24. – 25. ledna 2023 v Hradci Králové.

6. 12. 2022

alevia

Kampus Hybernská se v pátek 2. prosince stal místem vyhlášení laureátů letošních „malých nobelových cen“, chcete-li ocenění Česká hlava 2022. Vyhlašování nejúspěšnějších českých vědců, patentů a objevů proběhlo již pojedenadvacáté a mezi vítězi letos nechyběly osobnosti s vazbou na Univerzitu Karlovu.

6. 12. 2022

Univerzita Karlova

Leckým zapomenuté čtvrté patro hlavní budovy FF UK na Palachově náměstí schovává mimo jiné také Ústav hudební vědy. Nastražte uši, Balast se ve své dvacáté epizodě vydávává za hudbou. V hlavním rozhovoru to bude především hudba středověká. David Eben, přední český odborník na gregoriánský chorál, tematicky povypráví o adventní hudbě, ale také i o širším kontextu vzniku chorálu. Do jaké míry je role papeže Řehoře historickým mýtem? Jak chorál odráží dynamiku liturgického roku? A co u nás překvapuje zahraniční badatele?

5. 12. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/4H1kqnX21XGy5632hCKNfu

Proč je přiznání limitů vlastního poznání silnou stránkou vědy? A proč je porozumění principu vědeckého poznání klíčové pro využívání vědeckého poznání ve společnosti? Přečtěte si komentář Kateřiny Cidlinské, Kateřiny Machovcové a Blanky Nyklové, který vznikl v rámci programu Odolná společnost pro 21. století Akademie věd ČR.

5. 12. 2022

Akademie věd ČR

Ministrem pro vědu, výzkum a inovace je ve Velké Británii opět George Freeman. Příští rok do programu Horizont Evropa poputuje 12,4 miliardy eur a Austrálie zavádí v organizaci, která financuje tamější medicínský výzkum, genderové kvóty. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí událo za uplynulý listopad v politice výzkumu, vývoje a inovací.

5. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Skupina DIANA Biotechnologies loni utržila rekordních 926,8 milionu korun. Jedná se o 335% nárůst ve srovnání s rokem 2020, kdy ještě neexistovaly dceřiné firmy DIANA Lab a DIANA Engineering. Společnost za rok 2021 vykázala konsolidovaný čistý zisk ve výši 580,3 milionu korun, rozrostla se na téměř sto zaměstnanců a dále expanduje.

5. 12. 2022

DIANA Biotechnologies

Ve speciálním díle podcastu UPCE On Air Vám přinášíme to nejlepší z didaktického klubu, ve kterém byl hostem student Fakulty filozofické Jan Nosek. Ten se v minulém roce vydal na Erasmus do Švédska a s námi sdílel například svůj pohled na skandinávský systém vzdělávání, zážitky ze svého pobytu nebo i to, na kolik peněz ho Erasmus vyšel.

4. 12. 2022

https://open.spotify.com/embed/episode/1BcCeDGFPwVhNRIJjBi1Uh