facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

V posledním roce se nám z různých stran připomíná sté výročí vzniku slova robot, které navrhnul Josef Čapek a do světa vypustil jeho bratr Karel ve hře R.U.R. Já bych ale teď chtěl začít vzpomínkou na Čapkovo dílo, které mě v mládí zaujalo více – byly to tři novely seřazené do jednoho celku: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život (tzv. noetická trilogie).

7. 3. 2021
Jan Valenta
Array
(
)

Umí pálit, řezat, bouchat, zvrásňovat i vyhlazovat. „V HiLASE jsme jimi schopni vytvořit řadu textur. Jako jedni z mála na světě to navíc dokážeme rychle. Jeden paprsek výkonného laseru umíme optickým zařízením rozdělit do tisíce svazků, takže i pracovní tempo laseru je tisícinásobné,“ říká fyzik Jan Brajer.

7. 3. 2021
Akademie věd ČR
Array
(
)

Technologická agentura ČR (TA ČR) společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zve na informační webinář k mezinárodní ERA-NET cofundové výzvě QuantERA Call 2021. Uskuteční se 15. března 2021 od 10:00 do 11:30 hodin.

7. 3. 2021

Technologická agentura ČR

V týdnu od 15. do 21. března 2021 se uskuteční další ročník festivalu Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR. Aktuální, již 22. ročník festivalu, proběhne online a nabídne tradičně řadu přednášek a aktivit pro odborníky i širokou veřejnost. Letos se k festivalu opět připojí olomoucká Pevnost poznání.

7. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Masarykova univerzita přináší rozhovor s právníkem Davidem Kosařem, který je jedním z vědců z MUNI, kteří koncem minulého roku získali ERC Consolidator grant. První ERC grant se mu podařilo získat již před několika lety. Díky němu prozkoumal, jaký vliv má nárůst soudcovské samosprávy na princip dělby moci. Na MUNI se mu také podařilo založit Ústav pro otázky soudnictví. 

6. 3. 2021

Masarykova univerzita

Nanovlákenný materiál ArgeCure vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i pro filtraci vody nebo krytí ran včetně popálenin vyvinuli vědci z Univerzity Palackého (UP) ve spolupráci s Vědeckotechnickým parkem UP (VTP UP) a komerčními partnery díky podpoře Technologické agentury ČR (TA ČR).

6. 3. 2021

Univerzita Palackého v Olomouci

Financování programu TREND – Podprogram 1 – „Technologičtí lídři" Technologické agentury ČR se podařilo navýšit o 390 milionů korun. Díky tomu mohou být financovány všechny projekty, které byly  umístěny na seznamu kvalitních projektů doporučených k podpoře.

6. 3. 2021

TA ČR

V programu Evropské unie Horizont 2020 INFRAIA získal projekt MOSBRI (Molecular-Scale Biophysics Research Infrastructure) grant ve výši 5 milionů eur. Na projektu se podílí konsorcium 13 akademických center excelence a dvou průmyslových partnerů z 11 různých evropských zemí koordinovaných Pasteur Institutem v Paříži. Jedním z partnerů je i Biotechnologický ústav AV ČR z centra BIOCEV.

6. 3. 2021

Akademie věd ČR

Krátkým slavnostním online setkáním si ve čtvrtek připomnělo své 25. výročí sdružení CESNET, které rozvíjí národní e-infrastrukturu pro výzkum a vzdělávání a zároveň se věnuje vlastnímu vývoji v oblasti informačních a komunikačních technologií.

5. 3. 2021

CESNET

Od pondělí 8. března 2021 bude probíhat čtyřdenní online informační kampaň na podporu nového rámcového programu Evropské unie pro výzkum a inovace s názvem Horizont Evropa (2021-2027), který odstartoval v lednu 2021.

5. 3. 2021