facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Nově vydaná zpráva OECD poukazuje na problém prekarizované práce juniorních vědeckých pracovníků, kteří často vykonávají vysoce kvalifikovanou práci bez jakýchkoliv stabilních výhledů do budoucna. To je přitom destruktivní pro celé vědní prostředí. Zpráva proto přichází s opatřeními, která by situaci mladé vědecké generace měla zlepšit.

5. 7. 2021

Vědavýzkum.cz

Dne 16. června 2021 proběhlo 1. zasedání nejvyššího správního orgánu evropské výzkumné infrastruktury Extreme Light Infrastructure (ELI), jejíž činnosti jsou řízeny prostřednictvím konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC). V průběhu zasedání byl Allen Weeks zvolen generálním ředitelem konsorcia ELI ERIC a Caterina Petrillo předsedkyní ELI ERIC General Assembly.

2. 7. 2021

CESNET

V červnu byla Evropskou komisí vypsána nabídka pozic pro takzvané Národní experty (SNE - Seconded National Experts). Těmi se mohou stát úředníci ze státní správy členských států EU, z mezinárodních organizací nebo osoby zaměstnané ve veřejném sektoru, kteří dočasně pracují pro některou z institucí EU.

26. 6. 2021

IMPROVE

Nově vydaný žebříček THE Young University Rankings 2021 srovnává mladé světové univerzity, které ještě neoslavily padesát let své existence. Do žebříčku se dostalo šest českých vysokých škol, z nichž ale většina od minulého roku zažila pokles. Žebříčku letos vévodí singapurská Nanyang Technological University.

25. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Horizon Europe, nový program EU pro výzkum a vývoj ve výši 95,5 miliardy eur, je konečně tady. Jeho plánování probíhalo sedm let, z toho tři roky trvala jednání mezi Komisí, Parlamentem a členskými státy. Kvůli týdnům politických konfliktů a debatám, které probíhaly na poslední chvíli, začíná ambiciózní program o více než pět měsíců později.

23. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Na konferenci, která je za stávající rok ta nejprestižnější, si chcete poslechnout výborného zahraničního kolegu. Jeho práce je nesmírně zajímavá a je důležitá pro to, co děláte vy. Těšíte se na jeho přednášku. A jaké je to zklamání, když místo dechberoucí vědy posloucháte monotónní výstup, přičemž máte co dělat, abyste neusnuli. Pojďme se podívat na to, jak udělat vědecké prezentace lepší.

17. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Výzkumné infrastruktury jsou klíčovou součástí moderní vědy. Na začátku června proto světoví vědečtí lídři otevřeli debatu o jejich další cestě, která má reagovat na současné problémy, jako jsou změna klimatu a udržitelnost hospodářského růstu a rozvoje. Nicméně bez ohledu na to, jak moc si Evropa přeje technologickou suverenitu, je k jejich financování a fungování nutná mezinárodní spolupráce.

15. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Aktuální vydání prestižního žebříčku společnosti Quacquarelli Symonds opět vede Massachusetts Institute of Technology (MIT). Do hodnocené tisícovky škol se letos dostalo deset zástupců z tuzemska, stejně jako tomu bylo v minulém roce. Žebříček mezi českými školami znovu vede Univerzita Karlova následovaná VŠCHT Praha a ČVUT v Praze. Řada českých škol v hodnocení lehce poklesla, některým se ale přeci jen podařilo umístění vylepšit.

10. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská organizace pro molekulární biologii EMBO (European Molecular Biology Organization) zvolila 64 nových členů. Svého zástupce má i Česká republika. Je jím rostlinný genetik Jiří Fajkus z brněnského institutu CEITEC. Mezi členy EMBO zasedne ale ještě jeden vědec českého původu, a to Petr Čejka, jenž působí ve Švýcarsku.

9. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Hodnotící panely pravděpodobně poskytují granty ERC žadatelům, kteří jsou často přidruženi ke stejné instituci jako samotní účastníci panelu. Vyplývá to ze studie, která zkoumala průběh financování grantů v roce 2014. Rozhodnutí panelistů je podle autorů značně zkreslené, zejména v přírodních vědách.

4. 6. 2021

Vědavýzkum.cz