facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Od 15. do 18. května budou Dolní Vítkovice hostit konferenci Nano Ostrava 2023. Ta se zaměřuje na nanotechnologie, nano- a pokročilé materiály a jejich aplikace. Na akci vystoupí přední tuzemští i zahraniční odborníci. O celé akci v našem podcastovém studiu hovořily Daniela Plachá a Gražyna Simha Martynková.

12. 4. 2023

Hostem dalšího dílu podcastu Praha inovační je speciální pedagožka Markéta Kůtková. Rozhovor vede Miky Škoda a dozvíte se mimo jiné, jak vypadá práce speciálního pedagoga a jak se dá ve školství pracovat s nadanými dětmi. Markéta Kůtková sdílí zkušenosti ze své 14leté praxe na státních i soukromých školách.

12. 4. 2023

Neurovědec Aleš Stuchlík dlouhodobě zkoumá paměť. Ve Fyziologickém ústavu AV ČR vede oddělení neurofyziologie paměti, kde se snaží porozumět nervovým základům chování a přináší i aplikované výstupy. V rozhovoru se ptáme, jak se ukládají naše vzpomínky, jak fungují neurony, i na to, zda můžeme mozek trénovat v každém věku. Je opravdu lidský mozek nepřekonatelný ve srovnání s umělou inteligencí?

12. 4. 2023

Před 150 lety se narodil Antonín Švehla. Lídr agrárníků, zakladatel státu, jedna z nejvýraznějších figur první republiky. Přesto dnes v paměti společnosti nemá zrovna pevné místo. Čím to? 

12. 4. 2023

Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.

11. 4. 2023

Začínáme už třetí sezónu podcastu De Facto. V následujících epizodách váš čekají další rozhovory se zajímavými osobnostmi z FSV UK a našimi absolventy. Prvním hostem této sezóny byl Emil Aslan, odborník na bezpečnostní tematiku se zaměřením na postsovětský prostor z Institutu politologických studií FSV UK.

11. 4. 2023

Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 4. 2023

Jak daleko to můžete dotáhnout s absolventskou prací? Jan Vysocký je čerstvým laureátem ceny Wernera von Siemense za nejlepší absolventskou práci, zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou. Co pro něj cena znamená a jak doktora Vysockého hodnotí jeho školitel Stanislav Mišák? Dozvíte se v dnešním podcastu Science is calling!

6. 4. 2023

Petra Guasti is a highly-respected sociologist and political scientist at Charles University. In this episode of Forum Radio, she discusses some of her main topics of interest: populism, polarisation and radicalism in Czech society - through the prism of the recent presidential election.

5. 4. 2023

Pavel Hons z Orientálního ústavu AV ČR zkoumá indickou společnost, tamilský jazyk a tamilskou literaturu. Přeložil román nejznámějšího tamilského spisovatele Perumála Murugana (nominovaný na The Booker Prize) a plánuje převést do češtiny i další díla literatury jihoindického státu Tamilnádu. V čem je tato literatura specifická a čím oslovuje čtenáře i kritiky mimo Indii? Jak se do ní propisuje problematika kastovního systému? Poslechněte si, jak spletitý a pestrý je systém kast v současné Indii, jaké omyly se o něm na Západě tradují a zda může diskriminace na základě kastovní příslušnosti překročit hranice Indie.

5. 4. 2023