facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V Pražském inovačním institutu finančně podporujeme zajímavé inovační projekty v Praze. Připravili jsme pro ně tzv. Asistenční vouchery a o nich si v dalším podcastu Praha inovační povídá náš kolega Pavel Vaněk s Jindřichem Fornůskem z firmy Mob-Bars vyvíjející mimo jiné také mobilní obranné systémy. Finance formou Asistenčního voucheru tady konkrétně podporují projekt na 3D tiskovou soustavu pro výrobu městského mobiliáře a funkčních doplňků v městských intravilánech.

16. 3. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Poplatky spojené s nestandardně dlouhým studiem vzniknou často jen nepozorností a lze jim snadno předejít. Několik jednoduchých pravidel poskytuje prorektorka pro studijní záležitosti Markéta Martínková. Jak se podařilo zvládnout příval studentů dotčených válečným konfliktem na Ukrajině? K čemu budou dobré mikrocertifikáty?

15. 3. 2023

3. 3. 1903 zemřel „vůdce národa“ František Ladislav Rieger. Přitom v dnešní české politice už jeho odkaz přítomen není. Nebo ano? A stačí, že jeho busta stojí ve vestibulu poslanecké sněmovny?

15. 3. 2023

Jak jako studentka získávala tipy a kontakty na zajímavé stáže? S jakou studentskou organizací dodnes spolupracuje? A co ji baví na práci v České národní bance?Do podcastu De Facto přišla Anna Umlaufová, absolventka Institutu ekonomických studií na FSV UK.

14. 3. 2023

Proč patří obojživelníci do jedné z nejohroženějších skupin živočichů v naší přírodě? Ohrožují je nemoci nebo nedostatečná ochrana? Jsou obojživelníci vázání jen na sladkou vodu či existují výjimky? A jak lze pro ochranu obojživelníků využít bývalé těžební či vojenské areály? To vše prozradí Jiří Vojar z Fakulty životního prostředí ČZU.

14. 3. 2023

Nedávno jsme v našem podcastovém studiu přivítali vzácné hosty z pražského ČVUT. Ti spolu s Centrem energetických a environmentálních technologií pracují na ekologizaci energetických celků. Jak spolupráce probíhá? Odpověděli Karel Borovec ze CEET VŠB-TUO a Lukáš Pilař z ČVUT.

13. 3. 2023

E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy... Miliony informací, které člověk není schopen už zpracovat a potřebuje pomoc najít to, co hledá. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? O tom všem s Vojtou Vančurou z Katedry aplikované matematiky ČVUT.

10. 3. 2023

Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu AV ČR se dlouhodobě věnuje svobodě slova, cenzuře i hate speech. Jak uvažuje filozof jazyka o nenávistných výrocích? Proč je pro něj vzrušující konfrontace hodnot, jako jsou svoboda slova a rovnost, které jsou pro naši společnost důležité? V rozhovoru uvažujeme o dopadech cenzurních zásahů, co to hate speech přesně je a proč je to nebezpečný fenomén. Dozvíte se také, jak se svoboda slova může stát obětí ve jménu obhajoby nenávistných výroků.

10. 3. 2023

A taky Gottwalda. Začátek března roku 1953 přinesl v rychlém sledu dvě nečekaná úmrtí dvou diktátorů. Jak to tehdejší společnost prožívala? A jak se v Kremlu následovníci rvali o vedení? A je už tady někdy začátek konce stalinismu?

8. 3. 2023

Jak pomáhá hudba odstraňovat stereotypní vnímání cizích kultur ve společnosti? Jaký vliv může mít společné muzicírování bosenského, gambijského nebo romského lektora s žáky českých základních škol na utváření pohledu na jiné kultury? Nejen o tom jsme si v dnešním dílu povídali s Eliškou Toperczerovou a Františkou Hanouskovou, které v rámci projektu Hrajeme spolufinancovaném Evropským sborem solidarity uspořádaly 15 workshopů na základních a středních školách.

7. 3. 2023