facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
CHEmic

CHEmic

O životě vědců a vědkyň nejen v laboratoři – moderuje Veronika Sedláčková. Oficiální podcast Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Když je organismus pod tlakem nebo ve stresu, spouští buněčný poplach a využívá k tomu malých molekul zvaných alarmony. Proč se chovají jinak v buňkách postižených rakovinou? Odpověď hledá Dr. Hana Macíčková Cahová z ÚOCHB.

22. 9. 2023

V Ústavu organické chemie a biochemie se Martin Fusek stará o to, aby se zajímavé vědecké nápady dostaly do praxe a vede transferovou společnost IOCB Tech. Patří k vynikajícím a oblíbeným pedagogům na své alma mater VŠCHT a v září obdržel čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis, tedy nejvyšší ocenění Akademie věd České republiky.

11. 9. 2023

Zkoumá, jestli se mohla evoluce vydat i jinou cestou a věří, že jsme krok od objevu života na jiných planetách. Hostem podcastu CHEmic je biochemička Klára Hlouchová. Plnou dávku chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

25. 8. 2023

Věda potřebuje podporu státu, ale i větší ochotu výzkumníků riskovat. Důležité je zažít úspěch a věřit, že je možný, říká ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka v podcastu CHEmic. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

11. 8. 2023

Organické solární panely, které dokážou energii zachytit, uchovat a v pravý čas uvolnit i bez baterií jsou cílem výzkumu Tomáše Slaniny z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

4. 8. 2023

Zkoumat prvky na konci periodické tabulky je pro mě stejná exotika a dobrodružství, jako putovat po Karibiku, říká Miloslav Polášek z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

20. 7. 2023

Dětem z vesnice v Himálajích popisovala rozluštění genetického kódu. „Chci se tam vrátit,“ říká v podcastu CHEmic Olga Heidingsfeld z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

13. 7. 2023

Lidé nejsou zvyklí na míru nejistoty, která je pro vědce běžná, a tak propadají konspiračním teoriím, říká Adéla Šimková z ÚOCHB, spoluzakladatelka iniciativy Zeptej se vědce, v podcastu CHEmic. Plnou dávku čisté chemie pro vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

29. 6. 2023

Snažíme se pomoci imunitnímu systému, aby líp rozeznával rakovinu, říká Milan Vrábel z UOCHB v novém díle podcastu CHEmic. Plnou dávku čisté chemie pro vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

15. 6. 2023

Spolupracovala s legendárním Antonínem Holým. V Ústavu organické chemie a biochemie prožila bouřlivé změny v první dekádě milénia, kdy instituce od základů přestavěla svou strukturu. V současnosti v něm vede vlastní vědeckou skupinu a o jednom z jejích projektů vznikla divadelní hra. Vědkyně Iva Pichová vypráví v dalším díle podcastu CHEmic o minulosti a současnosti ÚOCHB a popisuje, jak moderní technologie akcelerují vědecký výzkum.

1. 6. 2023