facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
De Facto

De Facto

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech. 

Podcastem provází děkanka Alice Němcová Tejkalová a naše absolventka Daniela Tollingerová, redaktorka Českého rozhlasu.

Cítí se být spíše politoložkou nebo historičkou? Jaké to je spolupracovat s kolegy z lékařské fakulty? A jak česká a slovenská společnost přistupuje k Židům a židovství? Pozvání do podcastu De Facto přijala Hana Kubátová z Institutu politologických studií FSV UK.

28. 9. 2023

How will the war in Ukraine influence Europe? Are we going to see some new precedents in geopolitical issues? And will the war set any new trends in social sciences? In this special episode we met with Valeria Korablyova, head of the research center Ukraine in Changing Europe at the Institute of International Studies at FSV UK.

12. 9. 2023

Čím je pro něj práce v Rohlíku jedinečná? Jaké jsou jeho zkušenosti s prací ve vrcholných manažerských pozicích? A co by doporučil studentům? Hostem podcastu De Facto byl Ladislav Bárta, absolvent Institutu ekonomických studií FSV UK.

29. 8. 2023

Soustředí se na děti a média, mediální výchovu a vzdělávání. Jak děti k médiím přistupují? Hodnotí samy sebe a svou zkušenost? A proč nechce děti dělit na dobré a špatné čtenáře? Hostem podcastu De Facto byla Markéta Supa z Institutu komunikačních studií žurnalistiky na FSV UK.

15. 8. 2023

Během dvou let musela vybudovat identitu předsednictví ČR v Radě EU. Jaké největší výzvy ji potkaly? Na základě čeho sestavovala svůj tým? A co má v plánu do budoucna? Pozvání do našeho podcastu De Facto přijala absolventka FSV UK a ředitelka Odboru komunikace o evropských záležitostech Eva Húsková.

31. 7. 2023

Jak Česká republika konkrétně pomáhá Ukrajině? Jaké bylo pracovat pro NATO? A pro koho je, podle něj, studium na FSV UK? Hostem podcastu De Facto byl Tomáš Kopečný, bezpečnostní expert a zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.

18. 7. 2023

Bagatelizují Češi problematiku ochrany životního prostředí? Co má vliv na nízkou míru altruismu v České republice? A jací jsou její dnešní studenti a studentky? Alice Němcová Tejkalová si povídala s Eliškou Vejchodskou, garantkou magisterského studijního programu Veřejná a sociální politika na Institutu sociologických studií FSV UK.

4. 7. 2023

Co je cílem Herzlova centra izraelských studií? Jaké má do budoucna plány na úrovni mezinárodní spolupráce? Jak blízké jsou česko-izraelské vztahy? A jak současná izraelská společnost hodnotí současnou vládu Benjamina Netanjahua? Hostem podcastu De Facto byla Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií.

6. 6. 2023

Vystudovala sociologii a mediální studia, na FSV UK kdysi vedla magazín Sociopress. Po škole nakonec začala pracovat jako datová analytička nejdříve v pojišťovně a nakonec v bance. Chybělo jí někdy ekonomické vzdělání? V čem má oproti kolegům jako socioložka výhodu? A chtěla se někdy věnovat novinařině? Odpovídala Mirka Strnadová, senior analytička z Moneta Money Bank.

24. 5. 2023

Proč je podle něj ekonomický a průmyslový rozvoj v Číně problematický? A proč si, i přestože je ekonom, myslí, že bychom neměli nakupovat spoustu nadbytečných produktů a podporovat levnou produkci? Hostem podcastu De Facto byl významný ekonom, vedoucí Katedry financí a kapitálových trhů na Institutu ekonomických studií FSV UK Evžen Kočenda.

9. 5. 2023