facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Jedničky a nuly

Jedničky a nuly

Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.

Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.

10. 2. 2023

Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 1. 2023

Jak modelovat kolektivní chování a co je to agentní model? Jaké vlastnosti má mít takový agent, aby se dal v modelu použít, a co je to fantomová zácpa? Nejen o tom s Pavlem Hrabákem z Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT v Praze.

10. 12. 2022

Sociální sítě, chytré domácnosti, vědecké experimenty... Jakým způsobem za sebou lidé data zanechávají? Co jsou to FAIR data a k čemu slouží Data management plan? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Robertem Perglem, zakladatelem a vedoucím Centra pro konceptuální modelování a implementace (CCMi) na Katedře softwarového inženýrství.

11. 11. 2022

Data z ministerstev, z očkovacích míst, stanic STK nebo mapování insolvencí… Kde a jak se dají data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? O tom všem s Markem Sušickým, spoluzakladatelem Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz.

10. 10. 2022

Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá? Proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? O tom všem s Karlem Kloudou, vedoucím Katedry aplikované matematiky.

10. 9. 2022

Antropologie, informační technologie nebo umělá inteligence… Tím vším se zabývá moderátorka podcastu Jedničky a nuly Sara Polak. Zjistíte, jak umí znalosti z jednotlivých oborů propojit, jaké jsou její plány do budoucna a co je nový fakultní projekt Chaos. V letní dílu fakultního podcastu ji zpovídá její kamarád Ondřej Brém, vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní.

10. 8. 2022

Proč se rozhodl studovat FIT? Splnilo studium jeho očekávání? A co je to Apakrychle? O tom všem s Tomášem Nováčkem – absolventem specializace Softwarové inženýrství, který na FIT ČVUT nadále působí jako doktorand, učitel, předseda akademického senátu, redaktor časopidu Buď FIT a zadní odborník na Apakrychle.

10. 7. 2022

Archeologie, historické stavby, archivářství... Jak se díky virtuální realitě dá vrátit do minulosti, o čem je projekt Věnná města českých královen a jaký je rozdíl mezi virtuální a mixovanou realitou, to vše vysvětluje Jiří Chludil z Katedry softwarového inženýrství.

10. 6. 2022

Co nakupovat, co číst, co poslouchat, kam jet... Kde všude se algoritmy a doporučovací systémy v dnešní době používají, k čemu slouží a jak se dají využít, vysvětluje proděkan pro spolupráci s průmyslem Pavel Kordík z Katedry aplikované matematiky.

10. 5. 2022