facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
UTButebe

UTButebe

Podcast UTB utebe. První univerzitní podcast, který polidšťuje akademický svět. Zajímavosti z vědy, výzkumu, výuky… prostě ze života a báječností Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě pravidelných relací tu objevíte i pořady jejichž život trvá jen pár týdnů, to ale neznamená, že nestojí za to ho žít.

Každý by měl mít svůj sen, za kterým by si měl jít - to je heslo, kterým se řídí zlínský oční lékař Pavel Stodůlka. Možná i proto se mu daří vyvíjet ty nejmodernější přístroje, oční čočky a být zkrátka celosvětově jedním z nejlepších ve svém oboru. I díky němu dnes trvá odstranění dioptrií jen pár vteřin a je úplně bezbolestné!

19. 10. 2023

Dochází evoluční biologii dech? Evoluční biologie není něco, co skončilo před 160 lety s Darwinovými teoriemi. Je to živá věda, která se mění a vyvíjí. I když se může zdát, že evoluci dochází dech, není to tak úplně pravda. A o tom vás v podcastu přesvědčí evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

28. 6. 2023

Petr Zahradník patří mezi uznávané české ekonomy a své znalosti předává také studentům na Fakultě managementu a ekonomiky. A nedávno také zasedl v našem studiu, kde si pro něj Lea a Rasťo připravili řadu zajímavých dotazů. Co je tak fascinujícího na investicích? Má Česká republika z pohledu investic a zajímavosti jejího trhu nějaké přednosti oproti jiným evropským státům? A v čem jsou její největší nedostatky? Už jste slyšeli o klastrech a čím jsou zajímavé?

1. 6. 2023

GMO je zkratka, o které slyšel snad už každý z nás. Tipnete si, kolik potravin v českých obchodech nese toto označení? Možná vás překvapí, že ani jedna. Je produkt geneticky modifikovaný pro uživatele nebezpečný? Čeká lidstvo bez transgenních plodin nevyhnutelně hladomor? To si poslechněte v dalším Science Wine, které navazuje na přednášky Fakulty technologické Science Café. Iva s Romanem si ve studiu povídali s Tomášem Moravcem z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Pohodlně se usaďte a na zdraví!

22. 5. 2023

Zuzana Barbuščáková vystudovala obchodní akademii. Už od základní školy ale věděla, že se jednou bude věnovat chemii. Jen potřebovala, jak sama říká, pauzu. Na vysoké škole (UPOL) už studovala organickou chemii. A cesta ji zavedla až k nám na Fakultu technologickou. Jak se Zuzce na FT líbí? Jak hodnotí své studenty? Proč má život jak z Big Bang Theory? Napíše jednou knihu?

27. 3. 2023

Claire Klingenberg je prezidentka Evropské rady skeptických organizací. Se svými kolegy se zabývá testováním paranormálních jevů, ale také odhalováním mýtů ve společnosti. Jaká je současná podoba paranormálního výzkumu? Má vliv na výuku kritického myšlení a rozvoj vědeckých metod? A zažila Fakulta technologická UTB také nějakou paranormální výzvu? O tom všem si poslechněte v podcastu Science Wine. Tak na zdraví!

20. 3. 2023

Josif Vissarionovič Stalin byl mimořádně paranoidní diktátor. Paranoia ho provázela až do hrobu. Když 5. března 1953 Stalin zemřel, začalo se o příčině jeho smrti pochybovat. Co by udělal patolog, kdyby objevil Stalina ležícího nehybně na zemi? Jaké jsou významné milníky pro obor patologie? 

16. 11. 2022

Další zajímavou osobností, která působí na UTB a kterou si Lea s Rasťou pozvali do studia, je skladatel scénické a filmové hudby Jakub Kudláč. Proč se rozhodl pro hudbu místo filozofie? Jaká byla cesta k získání Českého lva za hudbu ke snímku Krajina ve stínu? Které další projekty ho čekají a co by si rád ve své profesní kariéře zkusil? To vše se dozvíte po kliknutí na tlačítko PLAY.

11. 11. 2022

V tomto díle si popovídáme s Alešem Mráčkem, ředitelem Ústavu fyziky a materiálového inženýrství. Kde vznikl jeho zájem o fyziku? Proč ji považuje za důležitou napříč obory? A co rád dělá ve volném čase? Pusťte si nový rozhovor, čeká na vás spousta zajímavých informací.

9. 11. 2022

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku! O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Anna Adámková z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

3. 11. 2022