facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo jednostupňovou veřejnou soutěž o účelovou podporu na řešení projektů zdravotnického výzkumu a vývoje naplňujících vyhlášený Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030. Období, ve kterém je možné podávat žádosti, končí 29. června 2023.

19. 5. 2023

Ministerstvo zdravotnictví ČR

V novém vydání podcastu ÚOCHB AV ČR CHEmic hovoří vedoucí vědecké skupiny Eva Kudová o látce, jejíž potenciál objevili vědci v první půlce minulého století. Její vášní jsou neurosteroidy, které posunují potenciál lidské medicíny za známé hranice.

18. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/09yzLU20oKgAXr0xotG00S

Japonsko patří z hlediska výzkumu a vývoje k hlavním globálním lídrům. Přesto za poslední dekádu japonský výzkum stále více zaostává. Podle nejnovějších ukazatelů to vypadá, že pomoci by mohly úspěchy země v přírodních vědách a silná mezinárodní spolupráce.

18. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Jaký rozdíl vidí v hodnocení pomocí nástrojů, jako je AIS nebo impakt faktor, Dalibor Štys z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích? Ve své reakci na blog Daniela Münicha se zamýšlí nad dopady jejich využití.

18. 5. 2023
Dalibor Štys
Array
(
)

Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je jedním z hlavních organizátorů konference českých a izraelských univerzit na téma spolupráce v oblastech vzdělávání, vědy a transferu technologií. Česko-Izraelská univerzitní konference proběhne dne 24. 5. 2023 v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

18. 5. 2023

Univerzita J. E. Purkyně

Předsedkyně Evropské komise dne 15. 5. 2023 informovala o tom, že Mariya Gabriel podala rezignaci na svou funkci evropské komisařky pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež. Byla totiž prezidentem pověřena sestavením vlády ve své domovské zemi, Bulharsku. V její funkci ji nahradí Margrethe Vestager a Margaritis Schinas.

18. 5. 2023
CZELO
Array
(
)

Početní zastoupení žen ve vědě v České republice je dlouhodobě nízké a tento fakt se v průběhu let příliš nemění. Vysoký podíl studentek na univerzitách se nepřenáší do prostředí profesionálního výzkumu. Po ukončení doktorandského studia nebo po mateřské dovolené mnoho žen z vědeckého oboru odchází. Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě proto dlouhodobě podporuje mladé vědkyně a usiluje o navýšení počtu žen ve sféře vědy a výzkumu.

17. 5. 2023

L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě 2023

Eva Balounová působí v Centru pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS) v Ústavu státu a práva AV ČR. Je expertkou na právo životního prostředí a na klimatické právo, které vystudovala mimo jiné na univerzitě na Islandu. Zatímco v západní a severní Evropě je změna klimatu už delší dobu tématem právní vědy, u nás se klimatické právo teprve zabydluje. Kdy přijme Česká republika podle Evy Balounové klimatický zákon? Na co si stěžují žalobci v klimatické žalobě proti Česku? A má šanci na úspěch globální smlouva o nešíření fosilních paliv, kterou by svět přijal po vzoru smlouvy o nešíření jaderných zbraní?

17. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/3C7UdjVYfX3afRxaGwzAJH

Před sto lety, v květnu 1923, se ze stanu ve Kbelích poprvé začal pravidelně šířit československým éterem rozhlasový signál. Jaké byly představy o novém médiu v prvních letech jeho působení u nás i ve světě? Jaký vliv na to měl Titanic a co si o rádiu myslel Bertold Brecht?

17. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/05S6bgb6SL5AIFhIIJJcJ3

Stále důležitějším typem diplomatické aktivity států je vědecká diplomacie. Na příkladu jednání o umístění Evropského spalačního zdroje Naďa Witzanyová ilustruje, jak takové aktivity probíhají v praxi a proč je důležité, aby o principech vědecké diplomacie věděli i mladí vědci a vědkyně a manažeři a administrátoři výzkumu. 

17. 5. 2023

Naďa Witzanyová