facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se, jak můžete podpořit český projekt v cenách Nového evropského Bauhausu, jak se daří projektům aliancí Evropských univerzit, i jaké změny se odehrály ve vedení Evropské komise. Nenechte si ujít ani pozvánku na Evropský summit pro vzdělávání a inovace.

25. 5. 2023
CZELO
Array
(
)

EVE Technologies se zabývá vývojem inovativních e-learningových aplikací a primárně se zaměřuje na vývoj nástrojů pro výuku jazyků. Společnost v rámci svých aplikací pracuje se znalostmi z oblastí lingvistiky, umělé inteligence a neurolingvistického programování. Nejvýznamnějším výsledkem je vývoj aplikace pro výuku nerodilých mluvčích češtiny CzechME, kterou vyvinula ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

25. 5. 2023

Masarykova univerzita

Na konci druhé světové války zažilo Valašsko několik tragédií souvisejících se střetem okupační moci a partyzánských oddílů. Pasekářská obec Ploština se i díky Ladislavu Mňačkovi stala symbolem těchto událostí. Symbolem ihned po válce řádně přepsaným. Problematickými osudy Ploštiny se tento týden zabýváme nejen v běžném dílu, ale i v bonusu na Gazetistu a HeroHero a v článku Deníku N.

24. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/5YffTYIn0M1Wh2EMFv78RK

Vystudovala sociologii a mediální studia, na FSV UK kdysi vedla magazín Sociopress. Po škole nakonec začala pracovat jako datová analytička nejdříve v pojišťovně a nakonec v bance. Chybělo jí někdy ekonomické vzdělání? V čem má oproti kolegům jako socioložka výhodu? A chtěla se někdy věnovat novinařině? Odpovídala Mirka Strnadová, senior analytička z Moneta Money Bank.

24. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/4uyWVfANCq8LkYP13RxMS8

V erdoganovském Turecku narůstají zásahy vlády do učebních osnov i akademických svobod. V ohnisku těchto snah se ocitá i Darwinova evoluční teorie, která rozporuje křesťanský a islámský kreacionismus, ale také souvisí s postupným odklonem od sekulární povahy Turecka, jak ji definoval prezident zakladatel Mustafa Kemal Atatürk.

24. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

Květnová akce ze série #CzexpatsOnline se zaměřila na Duševní zdraví v akademické sféře. To, že je o téma zájem, bylo zřejmé i z počtu připojených posluchaček a posluchačů, kterých bylo téměř sedmdesát. Co z webináře vyplynulo jako nejdůležitější? Nenechat se pohltit projektem a dělat si drobné radosti.

24. 5. 2023

Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají.

24. 5. 2023

FABA CAPITAL

Americká filozofická společnost má aktuálně méně než 1000 členů, z toho jen 158 ze zahraničí, a oceňuje mimořádné úspěchy v oblasti matematiky a fyzikálních věd, biologických věd, společenských a behaviorálních věd, umění a humanitních věd a věcí veřejných. Vladimír Kučera je po prezidentech Masarykovi (1936), Benešovi (1939) a Havlovi (1995) teprve čtvrtým českým občanem zvoleným do této společnosti.

24. 5. 2023

ČVUT v Praze

Lesní požáry jsou celosvětově považovány ze velkou hrozbu a škodlivého činitele, který každoročně pohltí miliony hektarů lesa. Uplatňování základních principů prevence vzniku, zvyšování připravenosti lesních porostů na lesní požár a optimalizace vybavenosti a taktiky zdolávání lesních požárů je nezbytná pro zvládání tohoto ničivého živlu. Neméně důležitá je také osvěta a předávání informací o tomto jevu veřejnosti všemi dostupnými prostředky. O problematice lesních požárů v České republice si budeme v tomto díle povídat s Romanem Berčákem z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

23. 5. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/5GJ64CTD30IHj3oRzc65jv

What is so great about a postdoctoral stay, and what would probably annoy you? What is it like to move with your family, and what should you focus on when choosing a future research group? Join us and find out about academic mobility after PhD.

23. 5. 2023

Czexpats in Science