facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, zkráceně SYRI, jehož koordinátorem je Masarykova univerzita, slaví první narozeniny. Propojuje 150 špičkových vědců z různých institucí, kteří analyzují dopady krizových situací, jako jsou válka na Ukrajině, energetická krize, vzdělávací politika, inflace či klimatická změna a na základě výzkumné činnosti formulují doporučení, jak tyto problémy řešit.

10. 6. 2023

Masarykova univerzita

Spor o autonomii vědy oživuje návrh plošného zavedení principu klimatické odpovědnosti výzkumu financovaného z prostředků Evropské unie. Ten naráží na argumenty odpůrců, kteří varují před omezením inovačního potenciálu a požadují jasnější nastavení funkčních kritérií. Inspirací může být desetibodový checklist společenské odpovědnosti vědy od autorů nové mezinárodní studie.

9. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

V současné době je pro vývoj umělé inteligence nezbytný nepřetržitý výzkum programovacích jazyků. Tímto výzkumem se na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze zabývá Christoph Kirsch, vedoucí Laboratoře výzkumu programování, který zde uplatňuje své zkušenosti z Kalifornské univerzity v Berkeley v Silicon Valley a Salcburské univerzity v Rakousku.

9. 6. 2023

ČVUT

Plzeňské podnikatelské vouchery podporují spolupráci a konkurenceschopnost podniků a výzkumných organizací v Plzeňské aglomeraci. Cílem programu je podpořit a posílit inovační aktivity plzeňských firem. Pro firmy jsou vouchery podnětem k navázání kontaktu s výzkumnou organizací nebo rozšíření stávající spolupráce. Žádat o ně mohou firmy od 1. září 2023.

9. 6. 2023

Business Innovation Centre Plzeň

Na 171. zasedaní Pléna ČKR v Křtinách bylo zvoleno nové předsednictvo a nová předsedkyně. Od 1. srpna se jí stane profesorka Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy, která ve funkci vystřídá profesora Martina Bareše, rektora brněnské Masarykovy univerzity.

9. 6. 2023

Univerzita Karlova

Prostor pro setkávání, navazování kontaktů a sdílení zkušeností mezi začínajícími vedoucími výzkumnými pracovníky působícími v Česku, otevřený všem, kteří zastávají pozici vedoucího nezávislé výzkumné skupiny v jakémkoli vědním oboru bez ohledu na věk, zkušenosti, instituci nebo národnost. Setkání probíhá v angličtině. Forum se uskuteční 27. června 2023 od 18:30 v Café Potrvá a online.

8. 6. 2023

Czexpats in Science

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. V závěrečném dílu akademického roku odpovídá rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková na dotazy posluchačů, které se vztahují k odvysílaným pořadům. Vrací se především k ekonomické problematice a strategickému rozvoji UK. Pořad uvádí Luboš Veverka.

8. 6. 2023

https://open.spotify.com/embed/episode/1xQyHis9UNowA4ZqoVGaqp

Jak si k 26. dubnu 2023 stála Česká republika v účasti subjektů na úrovni pilířů i na úrovni jednotlivých složek, resp. klastrů programu Horizont Evropa? Ve srovnání s programem, jako celkem, čeští účastníci vykazují nižší čistý příspěvek EU v I., II. a zejména III. pilíři. Naopak sekce Rozšiřování účasti a posilování Evropského výzkumného prostoru se tuzemské subjekty účastní nadprůměrně.

8. 6. 2023

Poranění mozku a míchy představují v současné době významný problém nejen kvůli stoupající četnosti nových případů, ale především pro svou závažnost a značné socio-ekonomické dopady na společnost. V případě obou typů poranění se jedná o velmi závažné akutní stavy s vysokou úmrtností, které vyžadují bezodkladnou lékařskou péči a v některých případech i dlouhodobou péči následnou.

8. 6. 2023

V úterý 27. června proběhne Informační den Evropské komise k výzvám roku 2023 v Klastru 3 - bezpečnost občanů ve společnosti. Infoden se koná fyzicky v Bruselu, sledovat jej lze i online. Naváže na něj Partnerská burza.

8. 6. 2023

Technologické centrum Praha