facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Archiv článků

Archiv článků

Podřazené kategorie

Politika výzkumu a vývoje

Politika výzkumu a vývoje

události, strategie, analýzy, statistiky, srovnání a přehledy

Zobrazit položky...
Duševní vlastnictví

Duševní vlastnictví

ochrana duševního vlastnictví, autorské právo, průmyslové právo

Zobrazit položky...
Granty a dotace

Granty a dotace

programy podpory VaV, domácí, zahraniční zdroje a stipendia

Zobrazit položky...
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Zobrazit položky...
Inovace a technologie

Inovace a technologie

inovace, start-upy, venture kapitál, technologický rozvoj

Zobrazit položky...
Akce

Akce

semináře, konference, workshopy a soutěže

Zobrazit položky...
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Zobrazit položky...
Z domova

Z domova

ostatní zajímavosti z domova, výzkumná centra, vysoké školství

Zobrazit položky...
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Zobrazit položky...

Michael Svatoň vystudoval medicínu, již během studia ho ale zlákala genetika a vědecká práce. Nyní dokončuje doktorské studium ve vědecko-diagnostické laboratoři Childhood Leukaemia Investigation Prague (CLIP) na 2. lékařské fakultě UK a svou výzkumnou prací již významně přispěl k objasnění dvou typů anémií, které vedlo k fungující léčbě a zlepšení zdravotního stavu pacientů.

22. 5. 2022

Univerzita Karlova

Za velkým úspěchem často stojí schopní vůdci a vůdkyně. Ale je vůdcovství vrozené, nebo se vůdcovství naučíme během života? Vědecké studie dochází k závěru, že kvalitní leadership je pravděpodobně dílem obojího, tedy biologického a naučeného principu.

22. 5. 2022

CEITEC

Cílem nového projektu, který organizuje sdružení českých vědců se zahraniční zkušeností Czexpats in Science ve spolupráci s nadací Bakala Foundation, je pomoci zapojit a integrovat ukrajinské vědce a vědkyně prchající před válkou do českého vědeckého prostředí.

22. 5. 2022

Bakala Foundation

V úterý 17. května 2022 bylo v Národní technické knihovně (NTK) slavnostně podepsáno memorandum, které prohloubí dlouholetou spolupráci mezi Národní technickou knihovnou a sdružením CESNET.

22. 5. 2022

CESNET

Ve čtvrtek 19. 5. 2022 byly vyhlášeni letošní vítězové Ceny Wernera von Siemense. Vědci, výzkumníci a badatelé je získali například za průlomové zobrazovací metody, laserové mikrooobrábění nebo zvýšení efektivity nanovláken v lékařství. Mezi 21 oceněných bylo rozděleno 900 tisíc Kč. 

21. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Vědecké společnosti nejsou uzavřenými spolky, jak by se mohlo pro vnějšího pozorovatele zdát. Jejich úloha je nezastupitelná: rozšiřují a rozvíjejí poznání, ale také se vyjadřují ke společenským otázkám. Jaká je jejich minulost, kam směřují své aktivity a jaký je vztah vědeckých společností k Akademii věd ČR? Na tyto i další otázky odpovídal pro časopis Akademický bulletin předseda Rady vědeckých společností ČR Lubomír Hrouda.

21. 5. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Výzkumná skupina profesora Františka Štěpánka z VŠCHT Praha řeší již čtvrtým rokem projekt Robotický nanolékárník: Výrobní procesy budoucnosti pro personalizovaná terapeutika. Jeho hlavní motivací je takzvaná personalizovaná medicína – snaha o to, aby léčiva mohla být připravována každému pacientovi na míru včetně kombinací vícero účinných látek v dávkách, které jsou pro daného pacienta potřeba.

21. 5. 2022

VŠCHT v Praze

Česká republika podporuje projekty jako vystřižené z dílny vizionářských vědců. Patří mezi ně třeba úsporný dům po vzoru habitatů z Marsu, družicové monitorování přehřívání měst, světelné show tvořené drony nebo supercitlivý mikroskop. Díky CzechInvestu, který podporuje mimo jiné startupy s kosmickou tematikou, získalo téměř 40 firem investice za bezmála 335 milionů korun.

21. 5. 2022

CzechInvest

Kulatý stůl k transferu znalostí a technologií pořádaný ministryní pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Helenou Langšádlovou ve spolupráci s Akademií věd ČR se uskuteční ve čtvrtek 9. června 2022 od 9.00 do 16.00 hod. v Lichtenštejnském paláci v Praze.

21. 5. 2022

RVVI

Novým ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se stane prof. Jan Konvalinka. Na pětileté funkční období jej 20. května 2022 jmenovala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Nový ředitel se funkce ujme 1. června, kdy vystřídá dosavadního ředitele Zdeňka Hostomského.

20. 5. 2022

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR